17/02/2020

העשירים רק נעשים עשירים יותר – גם בכדורגל

על פי דו"ח  "The European Champions Report 20 ההכנסות של מועדוני הכדורגל המובילים באירופה המשיכו לתפוח גם בעונת 2018/19. מנוע הצמיחה העיקרי: זכויות שידור טלוויזיוני

מועדון כדורגל גדול, כידוע, הוא לא רק פס ייצור למשחקים שומטי לסת, הוא גם אימפריה כלכלית אדירה. העוצמה הכלכלית של מעצמות הכדורגל הזאת גדולה עד כדי כך שבעונת 2018/19 ההכנסות של שמונת הקבוצות המובילות באירופה הסתכמו ב- ב-1.976 מיליארד יורו – תוספת שנתית של 564 מיליון יורו לעומת המחזור הקודם.

קבוצת Football Benchmark של KPMG גלובל עוקבת אחרי המספרים והביצועים העסקיים של שמונת הקבוצות שמובילות את הליגות הגדולות באירופה – אייאקס, ברצלונה, באיירן מינכן, בנפיקה, גלאטסראיי, יובנטוס, מנצ'סטר סיטי ופריז סן ז'רמן. דו"ח חדש שפרסמה לאחרונה, "The European Champions Report 2020", מראה שהטרנד הבולט בעונת 2018/19 הוא שהעלייה בהכנסות הגיעה קודם כל מזכויות השידור בטלוויזיה. בעונה הקודמת העלייה בהכנסות הגיעה בעיקר מחסויות ופרסום.

ההכנסות מזכויות שידור עלו הרבה בזכות מחזור הפצה חדש ורווחי שהתחיל בעונת 2018/19: מדובר במחזור של 3 שנים שמסתכם ב-1.976 מיליארד יורו – תוספת שנתית של 564 מיליון יורו לעומת המחזור הקודם. זה למעשה היה הגורם המרכזי לעלייה בהכנסות של 7 מבין 8 המובילות. החריגה היא יובנטוס, שהכנסותיה הגיעו קודם כל מחסויות ופרסום, בעיקר בזכות הרכישה של כריסטיאנו רונאלדו.

ברסה אלופה גם בהכנסות

ברצלונה רשמה את ההכנסות הגדולות ביותר ביותר (ללא הכנסות מהעברות שחקנים), עם שיא של 839.5 מיליון יורו. לראשונה בהיסטוריה, בארסה עקפה את יריבתה הגדולה ריאל מדריד וגם את מנצס'טר יונייטד גם במרוץ אחרי הכסף, למרות ששני המועדונים האלה לא נכללו בדו"ח. פריז סן ז'רמן צועדת מאחוריה בטבלה עם הכנסות של 636 מיליון דולר, עלייה של 17% מהשנה שעברה. למקומות ה-3 וה-4 הגיעו באיירן מינכן ומנצ'סטר סיטי בהתאמה. אייאקס רשמה את העלייה הגבוהה ביותר ברווח התפעולי, 117%, בעיקר בזכות הביצועים המעולים שלה בליגת האלופות, ואחריה בנפיקה עם עלייה של 36%.  

ממצאים מרכזיים נוספים בדו"ח:

  • באיירן מינכן קיבלה מאופ"א יותר כסף עבור זכויות השידור מאשר בעונה הקודמת, אף שהודחה בשלב מוקדם יחסית והשתתפה בפחות משחקים. מנצ'סטר סיטי קיבלה מאופ”א תוספת של 35 מיליון דולר למרות שהעפילה בדיוק לאותו שלב כמו בעונה שקדמה לה. הקמפיין המעולה של אייאקס הביא לה הכנסות של 78 מיליון דולר מאופ”א, מה שגם הביא להכפלת ההכנסות.
  • כל שמונה הגדולות רשמו רווח נקי, למעט (שוב) יובנטוס, שרשמה הפסד של 20.7 מיליון יורו כתוצאה מרכישת שחקנים יקרים, בייחוד כריסטיאנו רונאלדו שהובא מריאל מדריד.
  • אצל חמש מבין שמונה הקבוצות זכויות היו אחראיות על מרבית ההכנסות בעונה האחרונה, לעומת שתי קבוצות בלבד בעונה שקדמה לה.