נערך על-ידי: דן עירוני, מנהל מחלקת נדל"ן,

19/12/2017

בשנים האחרונות מציגה הכלכלה הצ’כית צמיחה של למעלה מ-3% בממוצע, עם תחזית לצמיחה דומה ב- 2018-2019. המדינה יכולה להתגאות במטבע מקומי ששמר על יציבותו על אף ביטול ההצמדה שלו לאירו באפריל 2017, ואת שיעור האבטלה הנמוך ביותר באיחוד האירופאי משנת 2016.

בדומה לסביבה המקרו כלכלית, שוק הנדל”ן בצ’כיה צומח גם הוא. נפח עסקאות הנדל”ן הגיע ל-2.1 מיליארד אירו בששת החודשים הראשונים של 2017, הגבוה ביותר בהיסטוריה של צ’כיה למחצית שנה ראשונהגם התחזית להמשיך אופטימית, עם צפי לעבור את רף ה-3 מיליארד אירו לשנת 2017 במלואה. עם זאת, שערי ההיוון בנכסי פריים, שהינם גבוהים יותר מאלו שבגרמניה ואנגליה למשל, נותרו במקומםמכלל שוק הנדל”ן, תחום הנדל”ן למגורים זוכה לביקוש גובר לאור המצב הכלכלי כאמור, חוסר אטרקטיביות של אפשרויות השקעה אחרות, ריבית נמוכה ושיעורי תעסוקה גבוהים.

עם זאת, קיים חסם משמעותי, והוא מגבלת ההיצע לנדל”ן למגוריםבפרט בפראג, שבה תהליך קבלת האישורים לבנייה חדשה ארוך במיוחד. בעוד הביקוש לנדל”ן למגורים עולה מדי שנה, מספר אישורי הבנייה החדשים בשנת 2016 היה נמוך ב-15% מכמות התחלות הבנייה באותה שנה.

תחום הנדל”ן המסחרי נחלק לתחום המשרדים, בו שיעורי התפוסה בפראג עומדים בממוצע על 91.4%, שיעורים שלא נראו כמותם בעיר מאז 2008; ותחום הקניונים, אשר ממשיכים להיות נדל”ן מבוקש בצ’כיה. עם זאת, השוק לא שכח עדיין את המשבר הפיננסי האחרוןומועטות התחלות הבנייה החדשות בתחום הקניונים והנדל”ן המסחרי.

המימון לנדל”ן יציב מאוד בשנים האחרונות, לפי סקר KPMG Property Lending Barometer, ושיעור ההלוואות בסיכון בתחום הנדל”ן בצ’כיה היה בר השוואה לגרמניה ולמדינות הסקנדינביות.הסקר גם אשרר כי הבנקים פתוחים לנתינת הלוואות במטבעות שונים, בעיקר אירו. עוד מראה הסקר שהבנקים לרוב מבקשים יחס LTV של עד 70% ויחס כיסוי חוב של לפחות 1.2, ומעניקים הלוואות (לנכסים מניבים) בפרמיות סיכון הנעות בין 2.22%-2.68% למימון משרדים, 2.26%-2.6% למימון נדל”ן מסחרי ו- 2.4%-2.73% לנדל”ן לוגיסטי.

הרכב המשקיעים בנדל”ן צ’כי ממשיך להכיל שיעור גבוה (30%) של משקיעים מקומיים, שיעור יציב של משקיעים גרמניים, עלייה משמעותית בשיעור המשקיעים האסייתיים, וכן המשך השקעות מצד אירופאים ואמריקאים. ניתן למצוא גם חברות ישראליות רבות הפעילות בצ’כיה אשר בנו אלפי דירות ופרויקטים אחרים בשנים האחרונות, ובכך מימשו את הפוטנציאל של נכסים אשר נרכשו לפני המשבר הפיננסי.