24/05/2018

סקר המנכ"לים הגלובלי של KPMG, שנערך זו השנה הרביעית, מגלה מה מטריד היום כ-1,300 מנכ"לים מחברות גדולות בתעשיות שונות ברחבי העולם. בראש הדברים ניצבת הבנה ברורה של המנכ"לים שצמיחה עסקית עתידית תהיה מהולה באתגרים וקשיים רבים: מחצית (55%) מהמנכ"לים שנסקרו צופים צמיחה של פחות מ- 2% בהכנסות החברה בשלוש השנים הקרובות. לצד התחזית הכלכלית, בדומה לשנים קודמות, הסקר מציע תובנות בנוגע לכוחות החדשים והמתפתחים אשר משפיעים על השוק, על אתגרי הטכנולוגיה, וכן על הדרישות הניהוליות הנדרשות ממנכ"לים בכל תעשייה, בכל מדינה שהיא.

אופטימיות זהירה, צמיחה מהוססת

למרות הסתכלות אופטימיות, אמונה וביטחון בצמיחה כלכלית, הן ברמה הלאומית והן ברמה הגלובלית, מצטרפות השנה גם תחושות של זהירות וריאליות. 38% מהמנכ"לים העידו שארגונם נדרש בשינויים רבים כדי להתאימם ללקוח המחזיק במאפיינים שונים - דור המילניאלס.

במקביל, הטכנולוגיה ממשיכה למשוך תשומת לב רבה – ככזו שמאפשרת לדברים לקרות, אך גם יכולה לאיים על החברה, ואיומי התקפות סייבר מהווים סיכון ממשי. למעשה, ל- 49% מהמנכ"לים ברור שמתקפת סייבר עליהם היא רק עניין של זמן, ו- 51% ציינו שארגונם אינו מוכן לכך כראוי.

האינטואיציה עדיין חלק מכלי העבודה

נושא פרטיות המידע עומד אף הוא על סדר היום של המנכ"לים: למרות שארגונים מסתמכים כיום יותר ויותר על מודלים מוטי Data & Analytics לקבלת החלטות, מנכ"לים רבים (67%) עדיין מסתמכים על הניסיון האישי שלהם, כמו גם אינטואיציות, בכל הנוגע לקבלת החלטות אסטרטגיות בנוגע לעתיד החברה.

סקר KPMG, שנערך במהלך חודש פברואר השנה, כלל 1,300 מנכ"לים מ- 11 מדינות, ובהן אוסטרליה, סין, צרפת, גרמניה, הודו, איטליה, יפן, הודו, ספרד, אנגליה וארה"ב. החברות הנסקרות משתייכות ל-11 סקטורים מרכזיים, ובהם ניהול נכסים, רכבים, בנקאות, צרכנות וקמעונאות, אנרגיה, תשתיות, ביטוח, מדעי החיים, יצור, טכנולוגיה ותקשורת. מבחינת גודל, לשליש מהחברות הנסקרות הכנסות שנתיות הגבוהות מ- 10 מיליארד דולר, ולא נסקרו כלל חברות בעלות הכנסות הנמוכות מ- 500 מיליון דולר.