30/07/2018

הסקר נערך במחצית השנייה של שנת 2017 ומקיף 200 משקיעים בתחום האנרגיה המתחדשת, כאשר כ- 65% מהמשיבים הם חברות בתחום האנרגיה בעלי השקעה ישירה בענף וכ- 35% הם משקיעים פיננסים שחלק גדול מהפורטפוליו העסקי שלהם הוא בתחום האנרגיה המתחדשת.

תחום האנרגיה נמצא היום תחת לחץ עצום להשיג צמיחה בסביבת המחירים המאתגרת.

שולי הרווח מכריחים חברות בתחום האנרגיה לחפש דרכים חדשות לשפר את היעילות התפעולית ולהגדיל את ההחזר על ההשקעה, כמו גם למצוא מקורות חדשים של הכנסה. במקביל לכך, הלקוחות היום מצפים לקבל יותר מהספקים שלהם, והצורך שלהם לשימוש באנרגיה ירוקה באופן יציב ובמחיר סביר הולך וגובר משנה לשנה.

הממשלות ברחבי העולם נאבקות באתגרים הניצבים בפניהן על ידי חידוש והטמעה שלמדיניות אנרגיה על מנת לאפשר לתחום האנרגיה המתחדשת להתפתח ולעמוד בביקוש ההולך וגובר ובמקביל לשמור על ההיבט הסביבתי. אחד מהאמצעים שהממשלות נוקטות הינו מתן תמריצים לחברות העוסקות בתחום, אשר כולל, בין היתר, חתימה על חוזים ארוכי טווח עם מחירים קבועים על מנת לעודד ולאפשר את ההשקעה הנדרשת בתחום. במקביל לתהליכים אלו,המשקיעים בתחום האנרגיה המתחדשת ממוקדים בחיפוש אחר העסקה שתניב להם את ההחזר הטוב ביותר או לחילופין שתיתן להם הזדמנות להשתלב בפריצת הדרך הבאה.

כחלק מהמגמה שתוארה לעיל, תעשיית האנרגיה המתחדשת עוברת מהפכה הכוללת בין היתר מיקוד בטכנולוגיה חדשנית שתאפשר לחברות להגדיל את התפוקה ולאפשר אספקת אנרגיה יציבה ובמחיר סביר וזאת בכדי לעמוד בביקוש הגדול. מגמה זו מייצרת הזדמנויות רבות להשקעה בתחום, דבר הבא לידי ביטוי בגידול היקף העסקאות בשוק המיזוגים והרכישות. בסקר שערכנו, דיברנו עם 200 משקיעים בכירים בתחום האנרגיה המתחדשת כדי להבין איפה הם מחפשים את ההזדמנות הבאה ומהם הסיכונים שמדאיגים אותם.

ההשקעה בתחום במגמת עליה

יותר ויותר משקיעים, כולל חברות מסורתיות מתחום הגז והנפט, מחפשים הזדמנויות לצמיחה ומתעניינים בתחום האנרגיה המתחדשת על כל סוגיה השונים. משקיעים רבים מחפשים להשקיע בפרויקטים גדולים ובמקומות בהם יש רגולציה תומכת. ישנם גורמים נוספים המושכים משקיעים, כגון סובסידיות, הקלות מס וביצוע השקעה ישירה. נציין כי במחצית הראשונה של 2017 נערכו כ- 198 עסקאות בתחום של אנרגיה מתחדשת בשווי כולל של 22.5 מיליארד אירו.

מדיניות תומכת ותמיכה כספית מעודדים השקעה באנרגיה מתחדשת

תוצאות הסקר מראות כי גרמניה ולאחריה סין הן המדינות המועדפות על-ידי משקיעים לביצוע השקעות בתחום. גרמניה מועדפת עקב הרגולציה היציבה השוררת במדינה לאורך זמן ופיתוח מתמשך של תכניות בתחום האנרגיה המתחדשת. סין מועדפת שכן יש לה אסטרטגיה ארוכת טווח לנושא והיא מתכננת להשקיע תקציב מהותי של כ-377 מיליארד דולר כחלק מהתכנית להגדיל את הייצור ל- 681 GW עד שנת 2020. 60% מהמשיבים ענו כי לגרמניה יש את המדיניות המעודדת ביותר לתחום האנרגיה מבין כל המדינות המפותחת, ו- 34% השיבו שלארה”ב יש את המדיניות הכי גרועה. בנוסף לכך,כ- 41% מהמשקיעים הסבירו שהמדד הטוב ביותר לבדיקת כדאיות ההשקעה באנרגיה מתחדשת היא גובה הסובסידיות.

מבט לעתיד - הפרספקטיבה של KPMG על השוק

ממצאי המחקר מעידים כי פעילות המיזוגים והרכישות בתחום האנרגיה המתחדשת הינה חזקה, ובייחוד סביב נכסים פעילים שמעניינים סוגים שונים של משקיעים, כדוגמת קרנות פנסיה,תאגידים, קרנות תשתיות ואנרגיה וכן, משקיעים מוסדיים אחרים.

הירידה בעלות הגיוס בשנים האחרונות יצר ביקוש גדול יותר מההיצע לנכסים פעילים והוא מעודד ביצוע עסקאות בתחום במחירים הולכים וגדלים. אנו צופים שמגמה זו תימשך.

למאמר המלא של KPMG ניתן להיכנס ללינק המצורף