20/01/2020

חברות ההייטק בעולם גייסו 55.7 מיליארד דולר ברבעון השלישי של 2019, כך על פי דו"ח Venture Pulse של KPMG שבוחן את שוק השקעות ההון-סיכון (VC) העולמי. למרות שמדובר בירידה משמעותית מהרבעון הקודם (65 מיליארד דולר) עדיין מדובר בנתון מרשים, בייחוד לנוכח חוסר הוודאות הכלכלית והגיאופוליטית והירידה במספר העסקאות הגדולות (למעלה מ-1 מיליארד דולר).

הגיוס הגדול ביותר ברבעון האחרון היה של יצרנית הסיגריות האלקטרוניות Juul, שהשלימה סבב גיוס של 750 מיליון דולר. חברת השירותים הפיננסיים Nubank גייסה 400 מיליון דולר והפכה לחברת ההייטק הברזילאית הראשונה ששווה למעלה מ-10 מיליארד דולר. גם בקנדה נרשמה היסטוריה, כאשר חברת Verafin הקנדית גייסה 515 מיליון דולר, השקעת ה-VC הגדולה בתולדות המדינה.

"למעט סין, שוק ה-VC הגלובלי הציג ביצועים מצוינים ברבעון האחרון", אומר יונתן לבנדר, ראש תחום אנטרפרייז ב-KPMG גלובל. "ראינו המשך של כמה מהמגמות של הרבעונים האחרונים כמו עדיפות להשקעה בחברות בשלבים מאוחרים על פני חברות בשלבים מוקדמים. ההפתעה הגדולה ביותר ברבעון השלישי של 2019 היתה החוזק של השוק האירופי. למרות שחלק מהמדינות ביבשת מתמודדות עם אתגרים גיאופוליטיים ובבריטניה מתמודדים עם נושא הברקזיט, נראה שהמצב באירופה ממש לא מדאיג את המשקיעים כרגע".

ואכן, למרות שנותר עוד רבעון שלם עד סוף השנה, היקף הגיוסים של חברות ההייטק האירופיות כבר עקפו את רמות השיא שראינו ב-2018 -  2019. ברבעון האחרון גוייסו באירופה 9.8 מיליארד דולר ו-28.7 מיליארד דולר מתחילת השנה, הרבה מעל ל-27 מיליארד דולר שגויסו במהלך 2018 כולה.

רבעון חזק מאוד בישראל

חברות ההייטק הישראליות רשמו רבעון מצוין מבחינת היקף הגיוסים ועסקאות מיזוג ורכישה. הגיוס הגדול ביותר היה של הסטרטאפ מאנדיי (150 מיליון דולר)שפיתח פלטפורמה לניהול עבודה בארגוניםואחריה לייטריקס המפתחת תוכנה לעיבוד תמונה (135 מיליון דולר). המיזוגים הגדולים היו המכירה של סיילספורס לקליקסופטוור תמורת 1.35 מיליארד דולר, והמכירה של קורדינוס לסימנס תמורת 1.1 מיליארד דולר.

בשלב זה כבר מסתמן שהיקף השקעות ה-VC הגלובליות ישתווה לרמות השיא שראינו ב-2018 (שכללה גם גיוס עצום של 14 מיליארד דולר על ידי אנט פייננשל, הזרוע הפיננסית של עליבאבא הסינית).

מגמות נוספות שכדאי לשים לב אליהן:

  • המשקיעים ממשיכים להתעניין מאוד בחברות פינטק וטכנולוגיות רכב, מגמה שצפויה להימשך.
  • שוק ה-VC העולמי אמנם נהנה כרגע מרמות גבוהות של נזילות, אבל הצפי הוא שהמשקיעים יהיו זהירים יותר ברבעון האחרון של 2019 ובתחילת 2020. הם יבחנו היטב את המודלים העסקיים של כל חברה ואת פוטנציאל הרווחיות העתידי שלה.
  • פינטק, תחבורה, מוביליטי, טכנולוגיות בריאות וביוטק צפויים למשוך השקעות ברמה הגלובלית, כאשר מבחינה טכנולוגיה חוצת-סקטורים, המשקיעים מתעניינים יותר מכל בבינה מלאכותית ובלמידת מכונה.
  • חוסר הוודאות ברמה הכלכלית והגיאו-פוליטית צפויה להישאר גבוהה יחסית ברבעונים הקרובים מכמה סיבות:התקרבות מועד הברקזיט, העובדה שאין סימנים שמראים על היחלשות מלחמת הסחר בין סין לארה"ב והבחירות לנשיאות ארה"ב שיתקיימו בסוף 2020.