17/07/2019

בשנים האחרונות, חוקי המשחק של תעשיות מסורתיות רבות (בנקאות, מזון, ביטוח, תעשיה וכו') משתנים דרמטית כתוצאה מכניסתן של טכנולוגיות חדשות וחברות סטרטאפ. גם בענף הנדל”ן, שנחשב שמרני ו”לואו-טקי” באופן יחסי, מתקיים שיח ער סביב הטמעת כלים טכנולוגיים חכמים באזורי הפעילות השונים, הן בעולם והן בישראל. בגיליון זה אנו שמחים לארח שתי חברות סטארטאפ מתחום ה- Construction Tech ולשמוע בקצרה כיצד הן תופסות את השינויים בענף.

okibo

שנת הקמה: 2018

מייסדים: גיא גרמן ונדב שורוק

מספר עובדים: 7

תחום פעילות: רובוטיקה

מה הם מפתחים?
רובוטים אוטונומיים ורב-תכליתיים לביצוע עבודות באתרי בנייה.

משולחנו של נדב שורוק:

המוצר הראשון שעליו הם עובדים הוא רובוט ליישום חומרים רטובים על גבי קירות (טיח גבס, שפכטל, צבע וכו’). לרובוט יש יכולת כיסוי מרצפה עד תקרה, הוא יכול לנוע באזור העבודה, לאחוז בכלים ולהחליף ביניהם בצורה אוטומטית (פיה של מכונת התזה, שפכטל, משייפת, וכד’). נוסף על היכולות הקינמטיות הרובוט משלב גם חיישנים, מצלמות ובקרה מעולם הרובוטיקה האוטונומית. באמצעות אלגוריתמיקה ייחודית הוא סורק את האובייקט (קיר) הנמצא מולו, מזהה עקמומיות, חלונות, שקעים וכו’ ובהתאם מתכנן את מסלול התנועה ואת כמות החומר ליישום, כך שבסוף התהליך מתקבל קיר ישר, מאונך לרצפה ובאיכות רובוטית.

איך אתה מסביר את הפריחה האדירה של תחום טכנולוגיות הבנייה בעולם?

למרות גודלה העצום של תעשיית הבנייה העולמית וההשפעה האדירה שיש לה על תעשיות אחרות, היא נשארה מאחור בכל הקשור לאימוץ טכנולוגיות. יש פה שילוב של שלושה גורמים:

1. תעשיית הבנייה נתונה היום להרבה לחצים כמו האמרת עלויות כוח האדם וחומרי הבנייה, קושי בהשגת כוח אדם מקצועי ואיכותי, תלות בקבלני משנה, סיכונים בטיחותיים וחוסר עניין של הדור הצעיר לעבוד בתחום. בתעשייה מבינים כיום שכדי לצאת מהמצב הבעייתי ולהגביר את הפיריון הכרחי לשלב טכנולוגיות.

2. חברות טכנולוגיה ויזמים זיהו את הפוטנציאל לשילוב טכנולוגיות שונות שישפרו את הביצועים, הפיריון והרווחיות של הענף.

 3. הבשלה של טכנולוגיות רבות מענפים מקבילים כמו כלי רכב אוטונומיים והמהפכה התעשייתית הרביעית (industry 4.0) שרלוונטיים מאוד לעולם הבנייה. קיימת הפנמה של הקשיים והמגבלות בעתיד הקרוב וצורך אמיתי שלתעשיית הבנייה לעבור שינוי, לצד הבשלה טכנולוגית.

באיזה שלב אבולוציוני נמצא שילוב טכנולוגיות בענף הבנייה?
אנחנו עדים בשנתיים האחרונות לגידול משמעותי במספר חברות הטכנולוגיה שמספקות פתרונות לענף הבנייה. במקביל חברות הבניה,בעיקר בקרב המובילות העולמיות, מפתחות פוזיציות ניהוליות בתחומי החדשנות, המחקר והפיתוח והן מחפשות כל העת חברות סטארטאפ מעניינות ורלוונטיות, לצד חממות ואקסלרטורים לקידום ושילוב חברות בתעשייה. המגמה היא מאוד חיובית וצפויה להימשך.

מה הלאה? אילו התפתחויות נראה בתחום בהמשך?
בטווח הקצר נראה הרבה פיילוטים וניסויים באתרי בנייה. בשלב הראשון נראה בעיקר שילוב טכנולוגיות בעלות אופי “תוכנתי” כמו תוכנות לניהול תהליכי בנייה, ניהול ספקים וקבלני משנה, ניהול פרויקט, וכן הלאה. בהמשך נראה שילוב של טכנולוגיות בעלות אופי “חומרתי” יותר כמו רובוטים לביצוע משימות, הדפסת תלת-ממד, רחפנים, עגורנים וציוד הנדסי כבד אוטונומי.

במישור הפיננסי, הרבה ממקורות המימון יוסטו בשנים הקרובות לטובת חברות טכנולוגיה ונראה גיוסים הולכים וגדלים של סטארטאפים בתחום ה- construction tech , גם מצד קרנות הון סיכון וגם מצד חברות בנייה. נושא מעניין נוסף הוא התפתחות של תעשיית – pre fab לייצור אלמנטים או יחידות דיור שלמות במפעלים ושינוען לאתר. בעתיד הרחוק, אני מאמין שנראה חלוקה לשתי גישות: אוטומציה ושיפור של העבודות באתר עצמו וביצוע עבודות מחוץ לאתר והבאת מוצרים מוכנים לאתר להרכבה.
civdrone

שנת הקמה: 2018

מייסדים: תום ישורון וליאב מולר

מספר עובדים: 10

תחום פעילות: רובוטיקה, מל”טים

מה הם מפתחים?
רחפן אוטונומי המסמן באמצעות יתדות משימות לביצוע בפרויקטי בנייה.

משולחנו של ליאב מולר:

איך אתה מסביר את הפריחה האדירה של תחום טכנולוגיות הבנייה בעולם?
ענף הבנייה הוא ענף מסורתי שכבר שנים רבות לא חווה מהפכה טכנולוגית של ממש. הפרויקטים היום גדולים יותר, מורכבים יותר ויקרים יותר, בעוד ששיטות הביצוע והכלים הטכנולוגיים לא התפתחו והם די זהים למה שהיה קיים לפני למעלה משלושים שנה. הכנסת טכנולוגיה לענף שאחראי על 13% מהתל״ג היא צעד הכרחי ומתבקש.

באיזה שלב אבולוציוני נמצא השילוב טכנולוגיות בענף הבנייה?
בשנים האחרונות רואים בבירור כניסה של טכנולוגיות חדשות לענף הבנייה, לצד גידול במבנה קרנות ההון והמשקיעים שמגלים עניין הולך וגובר בתחום. אין ספק שהיד עוד נטויה ונדרשים פיתוחים נוספים כדי ליעל את תהליכי התכנון והבנייה.

מה הלאה? אילו התפתחויות נראה בתחום בהמשך?
כיום אנחנו רואים בעיקר חדירה של פתרונות מבוססי תוכנה לשלבי התכנון והביצוע. כדי ליעל עוד יותר את תהליך הבנייה, צריך לפתח עוד טכנולוגיות רבות. בשנים הקרובות נראה יותר ויותר חדירה של מערכות רובוטיות שיחליפו את הפועל המקצועי. שימוש ברובוטיקה ימנע פגיעה בחיי אדם, יקצר זמנים, יגדיל את התפוקה ויחסוך כסף רב לבעלי העניין. לכן נראה בשנים הקרובות חדירה של מערכות רובוטיות שמחליפות את מלאכת הפועל המקצועי.