03/07/2018

עסקים קטנים רבים לעיתים מתעלמים או לא מודעים להיבטים מסוימים בהתנהלות היומיומית שלהם, וחוסר המודעות הזה עלול לפגוע ברווחיות שלהם.

אז מה הן אותן נקודות אליהן חשוב לשים לב?

  1. הפרידו את חשבונות הבנק: זה אולי נראה יותר פשוט, וגם יותר זול, לנהל את חשבון העסק והחשבון הפרטי תחת אותו חשבון הבנק. כשיש חשבון אחד זה מתכון לבלבול ולחוסר יכולת לעקוב אחר ההוצאות וההכנסות. כששני החשבונות מתנהלים תחת אותו חשבון בנק קשה לדעת מה הרווח האמיתי של העסק, מכיוון שקשה לתמחר באופן אפקטיבי ואמיתי את ההוצאות הקבועות והמשתנות.

 

  1. בחנו כמה אתם מרוויחים על כל מוצר/שירות: לעיתים, עסקים קטנים, בעיקר כאלו המוכרים מספר מוצרים או מספקים מספר סוגי שירותים, לא בוחנים באופן נכון כמה הם מרוויחים על כל מוצר/שירות. כל עסק חשוב שיבחון במדויק מה העלות הישירה של כל מוצר/שירות, וכמה הם מרוויחים עליו, אומר גמליאל, ניתן לבחון נתון זה על סמך קבוצות של מוצרים, כאשר מדובר בעסק המוכר מגוון של מוצרים, אבל חשוב לעשות את הבחינה הזו ולהתמודד עם הנתונים.

 

  1.  דעו מה היא נקודת האיזון שלכם: לא מעט עסקים קטנים אינם יודעים מה היא נקודת האיזון שלהם – מה הוא המחזור אליו הם צריכים להגיע על מנת לכסות את כל העלויות הקבועות והמשתנות שלהם. חשוב לדעת מה היא נקודת איזון זו, להתייחס בחישוב גם לשינויים אפשריים בהוצאות המשתנות והתפעוליות, העשויים לנבוע מהגדלת הייצור למשל. ההבנה הזו הכרחית על מנת לדעת כיצד לתמחר את המוצרים/שירותים ולהימנע מתמחור יתר/חסר. כמו כן, הבנה זו תורמת לתכנון עתידי של צמיחת העסק וכניסה למהלכים אסטרטגיים כגון הגדלת ייצור או כניסה לתחום חדש.

 

  1. ודאו כי אתם מתמחרים מוצרים באופן נכון: כל בעל עסק יודע כי המחיר שידרוש על מוצר מסוים, לא יהיה פחות מהמחיר אותו שילם הוא על אותו המוצר, אבל כמה עליו להוסיף על מחיר זה על מנת לסייע לעסק להגיע לרווחיות? חשוב לזכור כשמתמחרים מוצרים, לקחת בחשבון את כל ההוצאות הקבועות של העסק ולהחליט איזה אחוז מהן להשית על כל מוצר ומוצר. לעיתים יש מוצרים שמתמחים אותם באופן שלא רווחי לעסק באופן מודע, מסיבות שונות וזה בסדר, אבל כל בעל עסק חייב לדעת בגין מה הוא מרוויח ובגין מה מפסיד כדי לדעת איך להתנהל פיננסית וניהולית.

 

  1. התנהלו מתוך ראייה אסטרטגית ולא רק תזרימית: תזרים המזומנים בעסק ומגבלות האשראי הם גורם משמעותי שמשפיע על צמיחת העסק. התנהלות פזרנית ונטילת אשראי ללא אחריות ותכנון מסודר של הרחבת העסק, או גרוע מכך נטילת אשראי לכיסוי גירעונות מתמשכים מסכנים את המשכיותו ויציבותו של העסק. מנגד, אי נטילת אשראי כאשר היא נדרשת לצמיחת והגדלת העסק עשויה לתקוע את העסק במקומו הנוכחי ללא יכולת צמיחה. נהלו את האשראי בעסק מתוך אחריות ובהתאם לתכנית עתידית מוסדרת של מקורות הפירעון.

לסיכום, ההתמודדות עם נקודות אלו אולי אינה נעימה תמיד, אבל היא הכרחית. בעלי עסקים קטנים צריכים לדעת איפה הם נמצאים - לזהות את המקומות שבהם הם הפסדים ולטפל בהם. ברגע שבעל עסק יודע כמה היכן הוא עומד הוא יוכל להתנהל באופן מתוכנן ואפקטיבי יותר.