06/09/2018

אנו חיים בעולם עבודה שונה בתכלית מזה שהכרנו עד כה, וכל מה שהורינו ומורינו לימדו אותנו על הצלחה ומסוגלות תעסוקתית אינו מדויק יותר. עשר העובדות על עולם העבודה החדש מספקות מפה לשינוי והצלחה ארגוניים.

עובדה ראשונה: עולם העבודה עבר שינויים דרמטיים בעשור האחרון

עולם העבודה עובר מהפכה שלא ידענו כמותה במאה השנים האחרונות. המהפכה הזו תשפיע על כל מי שנמצא כיום בשוק העבודה ומי שעתיד להכנס אליו. במישור הארגוני, ארגונים יצטרכו להתאים את עצמם לעולם העבודה החדש או שיעלמו. במישור האישי, כל אחד ואחת מאתנו, החל מהמנכ"ל הנמצא בראש הפירמידה ועד אחרון העובדים, נצטרך להבין איך מהפכה זו משפיעה עלינו ועל המקצוע שלנו ומה עלינו לעשות על מנת להמשיך ולהצליח. חלק ניכר מהמנהלים ומהעובדים ימצאו את עצמם מחוץ למעגל העבודה. ארגונים, מנהלים ועובדים שרוצים לשרוד חייבים להכיר את המפה החדשה ואת חוקי המשחק החדשים של העולם העסקי, והכי חשוב – להמציא את עצמם מחדש לפני שיעשו זאת מתחריהם.

עובדה שניה: הגורמים שונים ומגוונים

הגורמים למהפכה שונים ומגוונים. בין המובילים שבהם - טכנולוגיה מואצת המשנה את פני המקצועות כולם; רגולציה מחמירה יותר ויותר שמטרתה להביא ליציבות רבה יותר בשווקים; דורות ה- Y וה- Z, בעלי תפיסות חיים ותעסוקה שונות לגמרי; גלובליזציה מואצת; והחברה בכללותה שרוצה צדק חברתי והפכה להיות הרבה פחות סלחנית לארגונים שאינם הוגנים איתה.

עובדה שלישית: השינויים בעולם העבודה ישפיעו על רוב המקצועות

מי שחושב שהמהפכה הנוכחית תשפיע רק על מקצועות כמו קופאיות, סוכני ביטוח או סוכני נסיעות טועה טעות גדולה. המהפכה בעולם העבודה תשפיע על רוב המקצועות וביניהם ראיית חשבון, עריכת דין, רפואה, הוראה ומקצעות הנדסה רבים. רואי חשבון העוסקים בביקורת יגלו שתוך חמש שנים ישנה סבירות של 95% שבינה מלאכותית מבוססת ביג דאטה תבצע את רוב עבודתם. עורכי דין כבר חשים זאת כשהם קוראים על ROSS, "עורך הדין הדיגיטלי" הראשון ש"מועסק" באחת הפירמות המובילות בניו-יורק. רופאים שנוסעים לכנסים ברחבי העולם מגלים שאותו מחשב-על של IBM, "ווטסון", עומד להפוך לכלי משמעותי בקבלת החלטות קליניות וטיפוליות. חשוב להפנים שרובוטים, אינטליגנציה מלאכותית וביג דאטה יחליפו חלק ניכר מאנשי המקצוע. יחד עם זאת, חשוב לציין שמחקרים מצביעים על כך שמקצועות חדשים יווצרו ולמעשה מעל 60% מהתלמידים שנמצאים כיום בבתי הספר התיכוניים יעסקו במקצועות שעדיין אינם קיימים.

עובדה רביעית: חוקי המשחק השתנו ולכולנו יהיה פחות ביטחון תעסוקתי

כל זה מוביל לכך שהחוקים להצלחה אישית השתנו. השכלה אקדמאית ותארים כבר אינם מבטיחים לנו עבודה ואינם מקנים לנו מסוגלות תעסוקתית. היכולות החשובות להצלחה בעולם העבודה החדש הן למידה לאורך החיים, חשיבה ביקורתית, היכולת לעבוד עם שתי ההמיספרות של המוח ובעיקר זו הימנית האחראית על יצירתיות, חדשנות, מערכות יחסים וראייה הוליסטית וכמובן אינטליגנציה רגשית – שנבחרה לאחת היכולות החשובות ביותר להצלחה ע"י הפורום הכלכלי העולמי. מי שיצליחו לשמר על מקום העבודה שלהם ולהתקדם יהיו עובדים בעלי איכויות אלה.

עובדה חמישית: כשליש מהחברות שאנו מכירים היום יעלמו

אין זה סוד שאנו נמצאים בעולם שברירי מבחינה ארגונית ותוחלת החיים של ארגונים הולכת ויורדת. לפי סקרים של חברות אסטרטגיה מובילות בעולם, כשליש מהחברות הציבוריות יעלמו בחמש השנים הבאות. היכולת של ארגון לשרוד תלויה בעיקר ביכולתה של ההנהלה להבין ולהפנים שעליהם להתנהל באופן שונה ולקבל החלטות באופן שונה.

עובדה שישית: המושג 'הצלחה ארגונית' עובר שינוי

אם בעבר הצלחה ארגונית הייתה נמדדת רק בכסף שהארגון יצר עבור בעלי המניות שלו, הרי שבשנים האחרונות הצלחה ארגונית נמדדת בתרומה של הארגון לכל אחד מבעלי העניין – עובדים, לקוחות, ספקים, בעלי המניות והחברה בכללותה. יכולתו של ארגון לשרוד קשורה ליכולתו לספק לכל בעלי העניין הצעת ערך מנצחת. עובדים מוכשרים לא ישארו בארגונים שלא יספקו להם הצעת ערך מנצחת וארגונים שלא יתפסו כלגיטימיים ע"י החברה בה הם פועלים יעלמו.

עובדה שביעית: בתי ספר חסרי אוריינטציה בעולם החדש שנוצר

דוחות רבים שפורסמו לאחרונה, בעיקר ע"י הפורום הכלכלי העולמי, טוענים שבי"ס ברחבי העולם אינם באמת מכינים את התלמידים לעולם העבודה החדש. על מנת לסייע לתלמידים לפתח את סט היכולות החשוב להצלחתם, חייבים המורים עצמם לפתח את סט היכולות שחשוב להצלחה בעולם העבודה החדש, מה שממחייב אותם לצאת בעצמם למסע משמעותי.

עובדה שמינית: נדרשים תהליכים ארגוניים חדשים

ברמה הארגונית, היכולות והתהליכים ה"רכים" הפכו ל"קשים" ולחשובים ביותר ליצירת יתרון תחרותי משמעותי. יכולות אלה אחראיות לשגשוגו והצלחתו של הארגון במציאות משתנה. כל ארגון יהיה חייב להגדיר לעצמו מה היא המציאות בה יפעל בחמש השנים הבאות וליצור עבור מנהליו ועובדיו את "הסיפור הארגוני" – החזון, הערכים ותחושת התכלית. נדרשת תרבות ארגונית בריאה, בה לעובדים ולמנהלים יש תחושת תכלית עמוקה ו- Well Being, מערכות יחסים חיוביות, גמישות ואפשרויות ללמידה לאורך זמן. ארגונים מנצחים בעולם העבודה החדש יהיו חייבים לספק ללקוחות קיימים ופוטנציאלים הצעת ערך מנצחת הטובה מזו של המתחרים שלהם, וכן לסייע לעובדים לבנות לעצמם הצעת ערך מנצחת אשר מחזקת ומטמיעה את האמור לעיל, ולבנות תהליך הערכה ותגמול שנתי, מותאם אישית לכל עובד.

עובדה תשיעית: תוחלת החיים עולה, ואיתה גיל הפרישה

בעבר חיינו התחלקו לשלושה חלקים – לימודים בשנות העשרים המוקדמות, עבודה החל משנות העשרים המאוחרות ועד לשנות השישים ואז, פרישה. כיום, לעומת זאת, בעולם משתנה, נצטרך ללמוד לאורך רוב החיים המקצועיים שלנו ולפרוש בגיל 75 או 80. ועכשיו, אנו צריכים לשאול את עצמנו מה נעשה כל כך הרבה שנים בשוק העבודה שבו שימוש ברובוטים ובאינטליגנציה המלכותית הפכו לדבר שבשיגרה.

עובדה עשירית: "לי זה לא יקרה" הינו המשפט המסוכן ביותר

אלה שחושבים כך יהיו הראשונים שיהפכו ללא רלוונטיים, ללא הצעת ערך אישית ובסופו של דבר ללא ביטחון תעסוקתי.

  

נכתב ע"י איילה ראובן ללונג, מייסדת חברת EQ.el ומובילת המיזם "הצלחה במאה ה-21: מסע בחמש יבשות" במסגרת שת"פ עם KPMG סומך חייקין בעולמות ה- Management Consulting