04/04/2021

בזמן הסגר, עבודה מרחוק הפכה מרעיון ערטילאי למציאות יום-יומית של מיליונים. המציאות החדשה הזו חשפה ארגונים לסיכונים שהם לא הכירו בתחום ההגנה והשמירה על מידע. סקר חדש של KPMG, בהשתתפות 500 מנכ"לים מ-11 מדינות מובילות, מגלה שאבטחת סייבר הוא הגורם המרכזי שמהווה איום על הצמיחה ועל התפעול שלהם בשלוש השנים הקרובות. בכך, אבטחת סייבר עולה ארבעה מקומות בדירוג ועוקפת סיכונים ותיקים כמו רגולציה, מיסוי ובעיות בשרשרת האספקה.

בין דיגיטציה למודלים עסקיים חדשים

המגפה גרמה לארגונים רבים לחשוב מחדש על האסטרטגיות הקיימות שלהם, ושימשה תמריץ להגברת המחויבות של מנהיגים עסקיים לתהליכי דיגיטציה. עכשיו, כשחברות עוברות מהתנהלות במצב חירום להתמודדות עם השגרה החדשה, המגמה שעולה מהסקר היא שמנכ"לים שמים דגש על אבטחת סייבר, ומבקשים לבדל את עצמם באמצעות הקישוריות הדיגיטלית שלהם עם הלקוחות.

74 אחוז מהנשאלים דיווחו כי הם מאיצים את תהליכי הדיגיטציה של פעילותם, ומאיצים יצירת מודל תפעולי מתקדם. מדובר בעלייה משמעותית מהסקר שנערך בחודש אוגוסט האחרון. בנוסף, רוב גדול של מנהיגים דיווחו על האצה בבניית מודלים עסקיים דיגיטליים חדשים וזרמי הכנסות (69 אחוזים) ושדרוג של חווית לקוח דיגיטלית (56 אחוזים). השנה, מנכ"לים מתכוונים להשקיע יותר בטכנולוגיה דיגיטלית מאשר בשנה שעברה. 52% מתעדפים אמצעים להגנה על מידע, 50% מתמקדים בטכנולוגיות סובבות-לקוח, ו-49% הביעו מחויבות לתקשורת דיגיטלית, כמו ועידות מקוונות ויכולות תקשור שונות.

מתרגלים לשגרה החדשה

בעוד שישראל מובילה את העולם בשיעור האזרחים המחוסנים, וחזרה לשגרה המקומית נראית קרובה מתמיד, המצב במדינות אחרות לא פשוט כל-כך. יותר מחצי מהמנכ"לים (55%) הביעו דאגה מכך שלא לכל העובדים שלהם תהיה גישה לחיסון, מה שעלול להשפיע לרעה על הפעילות של הארגון. בנוגע לחזרה לעבודה מהמשרד, כ-61% אמרו שלא יבקשו מעובדים לשוב ולעבוד מהמשרד עד שיראו שמבצע החיסונים מצליח בשווקים המרכזיים בעולם. כמו כן, 76% השיבו כי יחכו שהממשלות הגדולות יעודדו חברות לחזור לשגרה. מתי זה יקרה? רק כשליש מהנשאלים מצפים לחזור לשגרה במהלך שנת 2021, וכמעט חצי מאמינים שחזרה לשגרה תתאפשר רק במהלך 2022. נתון משמעותי נוסף הוא שכרבע מהנשאלים אומרים שבעקבות השנה החולפת, העסק שלהם השתנה לעד.

בתום שנה של מגיפה עולמית, ניכר שהקרקע עליה עומד העולם העסקי יציב יותר. ולמרות שאין הסכמה בין המנכ"לים באשר למועד החזרה לשגרה, או איך השגרה הזו תראה – אין ספק שבמציאות החדשה והדיגיטלית מחכים אתגרי סייבר, שידרשו את תשומת הלב של מובילי העסקים בעולם.