06/07/2016

המהפכה הדיגיטלית בגופי הבריאות (Digital Health), המתבטאת בטכנולוגיות מידע, היא סיפור מורכב ורצוף אתגרים לא פשוטים. כדי ליצור מודלים חדשים של שירות רפואי, כל אחד מחלקי המערכת צריך להשתנות ובמקביל גם להיות מתואם עם שאר חלקי המערכת. בנוסף, חייבים לדאוג לכך שהשירותים לפציינטים ימשיכו לתפקד גם במהלך תקופת השינוי.

כדי להתמודד עם השינויים האלה ולצלוח את השינוי בצורה אופטימלית, אנו מציעים כמה נקודות למחשבה:

היערכות ארגונית

לניהול נכון של השינוי הארגוני יש חשיבות גדולה במיוחד, מאחר שהתיאום בין גורמי ההנהלה בכל הנוגע להחזר ההשקעה והתוצאות הקליניות הוא קריטי להצלחת השינוי המערכתי בטווח הארוך. מלבד תכנון וניהול השינוי הארגוני, ההיערכות הארגונית כוללת גם הצבת יעדים עסקיים ותכנון אסטרטגי לטווח הארוך.

הכוונה בנושאי ניהול ארגוני ורגולציה

ארגונים שעוברים טרנספורמציה חייבים לקבל תמיכה, הדרכה והכוונה בכל הקשור לתכנון אסטרטגי ואופרטיבי - כולל נהלים מפורטים ומדיניות ברורה לכל אורך שרשרת הטיפול בפציינטים. 

תהליך ההטמעה של שימוש בעולם הווירטואלי לצרכי טיפול רפואי (כמו תוכנות טיפול וירטואליות, ביקורים וירטואליים אצל רופא, שיחות וידאו וכו') חייב להיות מלווה גם בהקפדה על העמידה בכללים הרגולטוריים, וכן ניתוח של ההתנהלות הזאת הן בהווה והן בחשיבה על התפתחויות עתידיות בטווח הקצר והארוך.

ארגון מחדש והערכת בשלות (Maturity Assessment)

התהליך ש-KPMG מציעה כולל הערכת מצבו הנוכחי של הארגון, הגדרת יעדים עסקיים וגיבוש אסטרטגיה עתידית, הגדרת המודל התפעולי המתאים והכנת תוכנית עבודה ברורה לשלבי הטרנספורמציה. חשוב מאוד שהמערכות יוטמעו מתוך חשיבה כוללת על השינוי הארגוני, ויתוקננו לתוך מערכת מוכנה ומתואמת של תשתיות, תהליכי עבודה והזרמת נתונים.

בחירה וקונפיגורציה של הפלטפורמה המתאימה

ארגוני בריאות שכבר עברו טרנספורמציה דיגיטלית (Digital Health) דיווחו שחלק מהמשימות המאתגרות ביותר בתהליך היו בחירה וקונפיגורציה של פלטפורמת ה-IT, אבטחת רשתות המידע ושמירה על הפרטיות ואבטחת מידע רפואי חסוי (HIPAA - תקנות לשימוש בנתונים דיגיטליים שמטרתן לפקח על השימוש במידע אישי על ידי כל הנוגעים בו ולמנוע דליפה של מידע זה אל גורמים לא מורשים).

אבטחת מידע הינו נושא קריטי במיוחד בשנים האחרונות, במיוחד בתחום ה-Digital Health, בשל ההתגברות של תקיפות הסייבר: תשעה מתוך עשרת האירועים הגדולים בשנת 2015 ברשימת ה-“Wall of Shame” של משרד הבריאות האמריקני - המתעדת חשיפה של מידע אישי/אישי רפואי שהתרחשה במוסדות הבריאות בארה"ב - מעורבת תקיפת האקרים.

מדובר בהחלטות קריטיות במיוחד, מפני שהן משפיעות על תחומים רבים: תיעוד קליני וניהול רישומים קליניים, שיתופי פעולה, שיחות וידיאו ב-eVisit, מעורבות הפציינטים ומדידת ביצועי הארגון. 

מדידת ביצועים ודיווח

מדידה, מעקב, ניתוח ודיווח על האיכות והיעילות: כל אלה הכרחיים לצורך תחזוק ושיפור מתמיד של מערכות בריאות מודרניות. גופי הבריאות חייבים לתקף כל העת את המדדים הפיננסיים, הקליניים והתפעוליים המרכזיים שלהם. 

ניתוח נתונים

מחלקת הדאטה והאנליטיקס - D&A - של KPMG היא כלי מצוין לשיפור המיומנות והאיכות של שירותי הרפואה. ארגוני בריאות רבים נחשפו, לצערם, לשלל סיכונים חדשים הקשורים לציות לרגולציה, הונאה, חוסר יעילות וטעויות שגרמו להם הפסדים כספיים כבדים ונזק קשה למוניטין. המומחיות שלנו ב-D&A משפרת את יכולתו של הלקוח לזהות אנומליות בתהליכים העסקיים ומעניקה לו תמונה מפורטת של מצבו התפעולי והפיננסי של הארגון.