03/11/2016

בעולם שבו שולי הרווח הולכים ומצטמצמים, קל לראות בדרישות הרגולטוריות הגוברות מטרד מעיק ויקר. מוזר או אירוני ככל שזה יישמע, הרגולציות האלה הן דווקא כלי מצוין להזניק את הארגון קדימה. אחד המפתחות העיקריים לתיעול הרגולציה לטובת הארגון הוא ניהול מידע. ארגון פיננסי שיידע לפתח תרבות מתקדמת של ניהול מידע ונתונים יקבל החלטות עסקיות נכונות יותר, יהיה יעיל יותר, ישפר את ניהול הסיכונים וישיג יתרון מול המתחרים.   

הבנקים מנסים להסתגל למשטר הדיווח החדש

הדרישות הרגולטוריות מחייבות היום את הבנקים ושאר המוסדות הפיננסים לאסוף ולהגיש להם מדי חודש כמויות גדולות של מידע. הם גם צריכים לספק לרגולטורים כלים להתחקות אחריה המקורות למידע שהם מעבירים, כאשר לכל טעות או מסקנה מוטעית יכולות להיות השלכות חמורות.

ריכוז כל המידע הדרוש הוא משימה מפרכת - בייחוד בארגונים בעלי מבנה מורכב, שיש להם מערכות נפרדות שמאחסנות את המידע בפורמטים שונים. ישנם סוגים רבים של דו"חות שהארגונים נדרשים להגיש, כאשר לרוב הם מכילים מידע הקשור ללקיחת סיכונים, פיננסים, עסקאות של לקוחות, הון, רווח והפסד ומשאבי אנוש. ריבוי הדו"חות הזה יוצר כפילויות רבות בהכנת הדיווחים.

המוסדות הפיננסיים הקדישו במהלך השנים האחרונות הרבה מאוד זמן, אנרגיה וכסף בפיתוח תהליכי ריכוז המידע והפקת הדו"חות לרגולטורים. חלקם אמנם הצליח ליצור תשתית טכנולוגית אחידה להכנת הדו"חות או לבנות מערכות שיודעות להגיב לכל דרישה רגולטורית חדשה, אבל האופי הדינמי של העולם הרגולטורי מחייב את המערכות האלה להשתנות ולהתאים את עצמן מחדש כל הזמן.

לעשות את זה נכון אחת ולתמיד

לאור קווי הדמיון הרבים בין הדרישות הרגולטוריות השונות, התקופה הנוכחית היא בדיוק הזמן האידאלי לייצר סטנדרטים קבועים לניהול המידע שיתאימו לכל סוג של דרישה. ארגון שישקיע במערכות ניהול מידע מתקדמות ובבניית תשתית מידע רחבה שמקיפה את כל הארגון, יוכל למעשה "לעשות את זה נכון אחת ולתמיד". 

למה הסטנדרטיזציה הזאת כל כך חשובה? מפני שהיא יוצרת פלטפורמה אחת לאחסון המידע במקום כמה מערכות נפרדות. כאשר מקפידים על אינטגרציה של המידע בין החלקים השונים בארגון ובין המוצרים השונים הדיווח נעשה עקבי ומדויק יותר, עם מקורות ברורים שאפשר להתחקות אחריהם באופן מיידי.

מעבר לדיווח לרגולטורים, זו גם הזדמנות לתעל את כוחו של המידע לשיפור האיכות של תהליכי קבלת ההחלטות ולשדרוג כללי של העסק. הרגולציה יכולה לשמש קטליזטור לשיפור ניהול המידע, הדיווח והניתוח, ולספק תובנות ארגוניות חשובות.

ארגונים שפיתחו תרבות חזקה של ניהול מידע וגישה סיסטמטית לדיווח וניתוח של מידע יידעו להבין טוב יותר את התנהגות הלקוחות, לזהות טרנדים מוקדם יותר ולהשוות בין ביצועי היחידות העסקיות, הצוותים והעובדים. 

שימוש מתקדם בתובנות שמספק המידע הזה מייצר ידע מעודכן יותר, שמסייע לחברות פיננסיות לדייק את תיק ההשקעות, לבצע עסקאות מהר יותר, לשכלל את התמחור, המודלים של האשראי והנזילות ותכנוני ההון.

חשוב למנות מנהל נתונים ראשי (CDO - Chief Data Officer)

בהיותם האמונים על המידע והנתונים הארגוניים, מנהלי הנתונים הראשיים (CDOs) יודעים לבנות מהיסוד אסטרטגיות מתוחכמות של ניהול מידע ולהקפיד על תיאום בתחום הזה בין חלקי הארגון השונים. באמצעות פיקוח על המידע ועל איכותו, מנהלי הנתונים יכולים למעשה לשדרג את היכולות הניתוחיות של המחלקות השונות – פיננסים, סיכון ועסקים, ולקשר בין הפונקציות השונות.

מינוי של מנהל נתונים ראשי או תפקיד דומה היא דרך מצוינת עבור הארגון ליהנות מניתוחים ומהירים יותר, שעונים לדרישות הרגולטורים וגם מספקים מידע קריטי להחלטות עסקיות, כך שנוצר יתרון תחרותי אמיתי.