KPMG Global,

01/01/2015

שנת 2015 הוכיחה מעבר לכל ספק שהפינטק (Fintech), תחום שעד לפני כמה שנים היה בחיתוליו, הפך לסקטור גלובלי מוביל וביסס את מעמדו כדרך שבה עתיד להתנהל שוק ההון. פינטק הוא סקטור נועז, אך בעיקר פורץ גבולות. החדשנות, המהירות והנגישות של הפתרונות שמציעות חברות הטכנולוגיה הפיננסית משפיעות על עולם השירותים הפיננסיים במהירות ובעוצמה שרק הולכות וגוברות. למעשה, הוא חולל מהפכה באופן שבו צרכנים תופסים שירותים פיננסיים ומשתמשים בהם ומאתגר את הגופים הפיננסיים המסורתיים. 

הענף נהנה היום ברחבי העולם ממומנטום חסר תקדים שעליו מעידים לא מעט מדדים. כך למשל, חברות הפינטק גייסו ב-2015 יותר מ-20 מיליארד דולר - פי שישה בהשוואה לגיוסים לפני 3 שנים.

לנוכח המגמה הזאת, KPMG יצרה יחד עם חברת ההשקעות H2 Ventures את מדד "פינטק 100", שמסמן את 50 חברות הפינטק הטובות והמובילות בעולם וכן את 50 "כוכבות הפינטק החדשות" - חברות סטרטאפ בעלות פוטנציאל מבטיח במיוחד שכדאי לשים לב אליהן כבר עכשיו. 

הדירוג מבוסס על מחקר גלובלי נרחב ונתונים שנאספו בחמש קטגוריות: סך ההון שגויס, שיעור גיוס ההון, הגיוון הגיאוגרפי והסקטוריאלי של החברה, מידת האחיזה שיש לה בשוק וה"אקס פקטור" (מידת החדשנות של המוצר, השירות והמודל העסקי) – מדד סובייקטיבי שתקף רק לגבי החברות שמופיעות במדד 50 החברות המבטיחות. הרשימה כוללת 40 חברות מארה"ב, 20 מאירופה, המזה"ת ואפריקה, 18 מבריטניה ו-22 ממדינות אסיה-פסיפיק. 

מהדו"ח עולים כמה נתונים מעניינים: 100 החברות ברשימה גייסו יחד יותר מ-10 מיליארד דולר, כאשר מספר החברות הגבוה ביותר הוא תחום התשלומים. כמו כן, יהיו מי שוודאי יופתעו לגלות שסין היא המובילה העולמית בתחום. החברה הסינית Zhong An התברגה בצמרת הרשימה, ובנוסף אליה מופיעות ברשימה שבע חברות סיניות נוספות.

Zhong An היא חברת ביטוח אינטרנטית ששותפה בה גם ענקית המסחר המקוון Alibaba. החברה משתמשת בטכנולוגיית ביג-דאטה כדי להעניק שלל שירותי ביטוח מקוונים ואוטומטיים כמו תביעות וניהול סיכונים לכל שכבות האוכלוסייה.

גם במקום השני התברגה חברת ביטוח: Oscar, חברה ניו יורקרית שמגדירה מחדש את הדרך הסבוכה, המסורבלת והמרתיעה שבה ניתנים לרוב שירותי בריאות לרוב אזרחי ארה"ב. באמצעות טכנולוגיה ועיצוב המערכת של אוסקר מגבירה את השקיפות מאפשרת לעבור את כל התהליך בדרך פשוטה, חכמה וידידותית.

את החמישייה הראשונה סוגרות חברת Wealthfront מקליפורניה שמציעה ללקוחות כלי ייעוץ השקעות אוטומטיים פשוטים וידידותיים בהתאמה אישית תוך ליווי צמוד; Qufenqi הסינית – שירות קמעונאות אלקטרוני שמציע פתרונות תשלומים ואשראי נוחים לסטודנטים ו- Funding Circle הבריטית (במקור) - אתר שמציע הלוואות חוץ-בנקאיות בשיטת "עמית לעמית" (P2P) דרך האינטרנט, ולמעשה מחבר בין מבקשי הלוואות לבין אנשים עם מזומנים פנויים.

בראש רשימת חברות הפינטק המבטיחות נמצאת Acorns האמריקאית – המקבילה הדיגיטלית לקופת חיסכון, שגם מנתבת את הכסף להשקעות המותאמות לפרופיל הלקוח; Avoka האוסטרלית שמציעה פלטפורמה פשוטה וישירה לביצוע עסקות (טרנזקציות) בין גופים פיננסיים ללקוחות; Bankable הבריטית שמספקת פתרונות תשלום חדשניים שמותאמים לצרכים הספציפיים של כל עסק; BioCatch הישראלית המפתחת טכנולוגיות לזיהוי משתמשים באתרי סחר ובנקאות כדי למנוע מקרי התחזות והונאות מקוונות ואתר ההלוואות החברתיות הישראלי Blender. 

מלבד השתיים האחרונות, במדד מופיעות שמונה חברות ישראליות - מספר שיא - ובהן פלטפורמת ההשקעות OurCrowdאיטורו, פרסונטיקס, קולו, קרדיטהוד ועוד.