23/11/2016

אין היום אף גוף פיננסי בעולם שמתכחש לכוח המהפכני של תעשיית הפינטק (Fintech). השילוב בין טכנולוגיה לשירותים פיננסיים טלטל ושיבש את העולם הפיננסי כולו בשנים האחרונות, תוך שהוא צובר יותר ויותר כוח. למעשה, תעשיית הפינטק צמחה בשלוש השנים האחרונות פי שבעה והיא שווה כיום, על פי הערכות, כ-20 מיליארד דולר.

מאחר שהפינטק הוא כבר חלק מהותי מהעולם הפיננסי, השאלה הבאה שצריכה להישאל היא "מיהן חברות הפינטק החדשניות ביותר שפועלות כיום בעולם?"

דו"ח Fintech 100 של KPMG וחברת ההשקעות H2 Ventures בוחן מדי שנה מיהן חברות הפינטק החדשניות ביותר שפועלות כיום בעולם. הדירוג מורכב למעשה משתי רשימות: דירוג 50 חברות הפינטק "המבוססות" המובילות בעולם, לצד 50 "הכוכבים העולים" בשמי הפינטק – אותן חברות מבטיחות שמביאות רעיונות אמיצים ומטלטלים שעשויים לשנות את כללי המשחק. בחירת החברות מתבססת על חמישה קריטריונים: סך ההון שגויס, שיעור גיוס ההון, גיוון גיאוגרפי וסקטוריאלי, שיעור האימוץ של המוצר על ידי השוק והלקוחות, וכן ה"אקס פקטור" מידת החדשנות של המוצר, השירות או המודל העסקי – מדד סובייקטיבי שיושם רק לגבי החברות בקטגוריית "הכוכבים החדשים". 

מהרשימה עולה באופן ברור שסין היא הכוח המוביל כיום בתחום הפינטק. בעוד שלפני שלוש שנים הופיעה רק חברה סינית אחת בדירוג, כיום 4 מהחברות בחמישייה הראשונה הן סיניות, ו-8 מתוך כלל 50 החברות המובילות.

Ant Financial הסינית, זרוע השירותים הפיננסיים של עליבאבא גרופ, דורגה במקום הראשון מבין 50 החברות המבוססות. Ant Financial מפעילה את Alipay, שירות תשלומים מקוונים הדומה לפייפאל, השירות כל כך נפוץ בערים הגדולות בסין, עד שאפילו דוכני המזון ברחוב מכבדים תשלומים ב-Alipay. למקום השני הגיעה Qudian הסינית, אשר מפעילה אתר המעניק מיקרו-מימון לסטודנטים. 

למרות הדומיננטיות הסינית, המגוון הגיאוגרפי ברשימה הפעם גדול במיוחד – מופיעות בה לא פחות מ-17 מדינות, לעומת 13 בשנה שעברה. מדינות כמו צרפת, מקסיקו, דרום אפריקה וסינגפור נכללות בו לראשונה בהיסטוריה. בסך הכל, מתוך 100 החברות שבדירוג 35 מגיעות מיבשת אמריקה, 29 מאירופה והמזה"ת (12 מתוכן מבריטניה) ו-24 חברות מאסיה-פסיפיק (כולל 10 חברות מאוסטרליה וניו זילנד).

באופן לא מפתיע, גם החברות הישראליות זוכות לייצוג מכובד ברשימה, עם לא פחות מ-9 חברות (לעומת 8 חברות בשנה שעברה). ברשימת 50 המבוססות מופיעות Payoneer, שמאפשרת להעביר תשלומים לעסקים ולאנשי מקצוע ב-200 מדינות בעולם וכן OurCrowd, פלטפורמת מימון המונים שמאפשרת למשקיעים פרטיים מכל העולם להשקיע בסטרטאפים ישראליים. ‏

ברשימת הכוכבים העולים מופיעות 7 חברות ישראליות: DMWay, שפיתחה מערכת אוטומטית מבוססת ביג דאטה ובינה מלאכותית לפיתוח מודלים לחיזוי אנליטי; PayKey – שמאפשרת למשתמשים לשלוח כסף אחד לשני בתוך אפליקציות צ׳אט כגון פייסבוק מסגנ׳ר, וואטסאפ או סמס; Tipranks, שמספקת אגרגטור לניתוח אנליזות בשוק ההון המסייעות בבניית אסטרטגיות השקעה ודירוג אנליסטים (הפלטפורמה משולבת גם במערכות של בנק הפועלים ושל לאומי); Lemonade, שמפעילה מודל של P2P בתחום הביטוח שעשוי להוריד את עלויות הביטוח לצרכן; Innovative Assessments, שמציעה כלי חיתום (בעיקר בתחום ההלוואות) באמצעות שימוש בשאלון פסיכוטכני; Blackswan, שמשתמשות בביג דאטה בכדי לייצר מודיעין עסקי ו-ZooZ שעוסקת באופטימיזציה של מערכות תשלומים קיימות בארגונים גדולים, תוך מתן אפשרות לקבל תשלומים בנקודת המכירה ובפלטפורמות מקוונות. על פי הערכות, בישראל פועלות כיום כ-450 חברות פינטק.

מעניין לראות כי תחום ההלוואות חזר להוביל השנה את תעשיית הפינטק: 23 מבין 50 החברות המובילות (ו-32 מתוך ה-100) קשורות באופן כלשהו להלוואות. במקביל, תחום ה-Insurtech (טכנולוגיות ביטוח) ממשיך לצבור תאוצה – 12 חברות פינטק בתחום הביטוח נמצאות השנה ברשימה, כמעט כפול בהשוואה לשנה שעברה. השנה ישנו גם תת-תחום חדש שנראה מבטיח במיוחד: Regtech –טכנולוגיית רגולציה, עם לא פחות מ-9 חברות שנכנסו לדירוג. 

לדוח המלא: FINTECH 100 Leading Global Fintech Innovators 2016