03/11/2016

חברות ההנדסה והבניין הגדולות בעולם מובילות כיום פרויקטים שאפתניים בממדים וברמת מורכבות עוצרי נשימה ממש. רבות מהן שואפות לבנות בניינים גבוהים מאי פעם, גשרים רחבים במיוחד, מערכות תחבורה טובות וחכמות יותר וערים מקיימות יותר.

בסקטור שבמשך שנים רבות התקשה להתייעל ולהגדיל את הפיריון, הקדמה הטכנולוגית היא חלק מהותי ממה שמסייע לתעשייה לממש את היעדים האלה: היא משכללת את יכולות התכנון, העיצוב והבנייה עצמה. אולם סקר ראשון מסוגו לגבי שילוב טכנולוגיות בענף הבנייה והתשתיות שערך KPMG איטנרנשיונל, חושף תמונת מצג די עגומה: למרות שבענף הבנייה משקיעים סכומי עתק בחידושים ופיתוחים טכנולוגיים כמו דאטה אנליטיקס, מל"טים, אוטומציה ורובוטיקה, חברות רבות לא באמת מצליחות לממש את מלוא הפוטנציאל הגלום בטכנולוגיות האלה.

אלה הן המסקנות העיקריות מהסקר, שעליו השיבו 218 בכירים בענף הבנייה - 119 מחברות ניהול פרויקטים גדולות ו-99 ממגוון רחב של של חברות הנדסה ובניין (ציבוריות ופרטיות כאחד):

לא עומדות בקצב: מסקנת העל של הסקר היא שפחות מעשירית מהחברות בענף הבנייה בעולם באמת פועלות בחוד החנית של הטכנולוגיה. שאר החברות בעיקר משתרכות מאחור ומנסות להדביק את הקצב. לראייה, רק 8% מהמשיבים אמרו כי ניתן להגדיר את החברות שבראשן הם כ "בעלות חזון טכנולוגי מתקדם", בעוד ש-64% מהקבלנים ו-73% ממנהלי הפרויקטים הגדירו את עצמם כנמצאים בפיגור ביחס לקצב ההתפתחויות הטכנולוגיות. פחות ממחצית המשיבים דיווחו כי הארגונים שלהם משתמשים במל"טים, רובוטיקה וטכנולוגיות אוטומציה. פיקוח מרחוק על אתרי הבנייה דווקא שכיח יותר.

ג'ינו ארמסטרונג, ראש מחלקת הנדסה ובנייה ב-KPMG ארה"ב, סבור כי תוצאות הסקר מראות עד כמה התעשייה נותרה שמרנית ביחס לטכנולוגיות. לדבריו, "רוב החברות עדיין מעדיפות להיות מובלות ולא מובילות. לחברות רבות אין אסטרטגיה טכנולוגית מגובשת, והן מאמצות את הטכנולוגיות החדשות בהדרגה ובאטיות או בכלל לא". 

המודל העסקי לא משתנה: שני שלישים מהמשיבים לסקר סבורים שהפרויקטים שלהם נמצאים בסיכון הולך וגובר. "תעשיית הבנייה והתשתיות בשלה לשיבוש (disruption), אבל רק 20% מהמשיבים דיווחו על כך שהם באמת עושים שינויים מהותיים במודלים העסקיים שלהם", אומר ארמסטרונג. "פרויקטים של בנייה ותשתיות ברחבי העולם רק נעשים יותר גדולים, נועזים ומורכבים. המורכבות הזאת כרוכה גם בסיכונים. לפיתוחים כמו שליטה מרחוק ואוטומציה יש פוטנציאל אדיר להאיץ את קצב הפרויקטים, לשפר את מידת הדיוק והבטיחות".

לא יודעים מה לעשות עם הדאטה: למרות שהיקפי הדאטה שעומדים לרשות החברות גדלים בקצב אדיר, רבות מהן לא באמת יודעות כיצד להפיק תובנות מהמידע הזה. גם אם יש ברשותן מבחר מרשים של פלטפורמות וכלים, רוב המשיבים מרגישים שחסרים להם משאבים ומיומנויות כדי להפיק תובנות מועילות. כמעט 3 מכל 4 מנהלים בתחום לא משתמשים בדאטה אנליטיקס מתקדם להערכת ביצועים ולפיקוח על התקדמות פרויקטים.

דיווח אינטגרטיבי בזמן אמת - עדיין יותר חלום מאשר מציאות: רוב הבכירים שהשיבו לסקר אמרו כי הארגונים שלהם עדיין נמצאים בפיגור בגלל בתהליכים ידניים ושימוש במערכות רבות במקביל. רק 20% מהם משתמשים במערכת מידע לניהול פרויקטים (PMIS) אחת, שהוטמעה במלואה בכל רחבי הארגון.

המובייל עדיין לא באמת נוכח: למרות שלטכנולוגיות המובייל יש פוטנציאל אדיר בענף הבנייה, רק שליש מהמשיבים דיווחו כי הם משתמשים בהן באופן קבוע. שליש מהחברות לא משתמשות בהן בכלל.