07/01/2018

בימים אלו משקיעות חברות הביטוח חשיבה רבה אודות ההטמעה של תקן דיווח כספי בינלאומי IFRS 17 ("חוזי ביטוח"). חברות הביטוח הללו יודעות שמשמעות המעבר ל-IFRS 17 ("חוזי ביטוח") עשויה לכלול, בין היתר, עדכון ושינוי תהליכים חשבונאיים ואקטואריים קיימים, בנייה מחדש של תהליך יצירת הדוחות, צורך בהשקעה במערכות מידע חדשות, תיעוד ובקרה. לכן, צוותי ניהול חשבונות ואקטואריה, אשר קראו את הכללים החדשים, החלו להעריך את ההשלכות הפיננסיות וליצור מפות-דרכים לעמידה בכללים עד 2021 לכל המאוחר. כמו כן, צוותי ההנהלה של חברות הביטוח כבר החלו לשאול שאלות מפורטות על מדדים ואינדיקטורים עיקריים לביצוע (KPI) לאור הסטנדרטים החדשים.

לתקן דיווח כספי בינלאומי IFRS 17 ("חוזי ביטוח") לא תהיה השפעה ישירה על ההון הנדרש לצרכים רגולטוריים במסגרת התקשרויות באיחוד האירופי. אולם, עבור חברות אחרות, אחד החששות המשמעותיים שמצאנו קשור להשפעה הפוטנציאלית של IFRS 17 על הון זמין עתידי.

בהתאם לקישור שבין הדיווח הכספי המקומי לבין ההון הנדרש לצרכים רגולטוריים בתחומי שיפוט מסוימים, ישנם מקרים בהם הסטנדרטים החדשים עשויים לשנות את שיעור את ההון הזמין. ההשפעה הינה על כמות ההון החופשי הזמין למימון הזדמנויות צמיחה חדשות, חלוקת דיבידנדים וביצוע מיזוגים ורכישות. מובן שאלו שדואגים לאסטרטגיית הצמיחה שלהם לטווח ארוך מודאגים ומנסים לשקלל את מדדי IFRS 17 ("חוזי ביטוח") במסגרת התכנון העסקי. אולם הם לא היחידים. גם חברות אשר פעילותן גלובלית או בעלת תחומי שיפוט רבים מודאגות מהשפעת המעבר ל-IFRS 17 על פוטנציאל חלוקת הדיבידנדים ופעילות חברות-הבת.

מומחי KPMG מצאו שעבור חלק מהחברות, האיסור להכיר באופן מיידי ברווחים בגין חוזים רווחיים ("רווחי היום הראשון") לעומת הדרישה להכיר באופן מיידי בהפסדים מחוזים מכבידים יובילו לשינויים חשובים בעיצוב ובשיווק. בעוד שסך הרווח לא ישתנה, צפוי שינוי בעיתוי של ההכרה בו. שינוי זה ישפיע במיוחד על עסקיהם לטווח הארוך של מבטחי ביטוחי חיים, תחום בו נפוץ המנהג של צבירה מראש של רווחים. כבר עכשיו, חלק מהמבטחים בודקים כיצד ניתן להסיט את המיקוד מרווחי היום הראשון, שכן יש לכך פוטנציאל להועיל ללקוחות, כמו גם לאיכות ההכנסות.

מלבד אלו, הכללים החדשים צפויים להשפיע גם על הערכות שווי, בהן אין אמת מוחלטת אלא רק תפיסה. המעבר לתקן דיווח כספי בינלאומי IFRS 17 ("חוזי ביטוח") ישפיע את תפיסת בעלי המניות, האנליסטים והרגולטורים, מה שישליך על מכפילי השווי ועל ההערכה של כל רכישה חדשה.

מנכ"לים וחברי הנהלה צריכים לדאוג גם באופן אישי. רובם מחזיקים בהסדרי בונוסים מבוססי ביצועים, שמבוססים על מדדי ביצוע מרכזיים (KPI) פיננסיים. רבים מהם מודאגים בצדק, מאחר והכללים החדשים יגרמו לשינוי בשלל מדדי ביצועים, בעיקר אלו המשתמשים בבסיס החשבונאי הקיים, כמו חבילות התגמול שלהם. אלו שהחלו לבחון את הפעילות הפיננסית שלהם לפי הבסיס החדש יבינו כי המשימה העיקרית הינה ללמד את העסק כיצד להסביר, לפרש וכן לכוון את התוצאות שלהם בבסיס החדש.

פירוק הבעיה למרכיביה

אם הבעיות הללו הכבידו עליכם, ואפילו אם חלק מהסוגיות טרם צצו - בלי פאניקה! עוד לא מאוחר לתת יתרון תחרותי לסוגיות עסקיות של תקן דיווח כספי בינלאומי IFRS 17 ("חוזי ביטוח"). המפתח הוא להיות פרואקטיביים. להלן חמישה צעדים עבור ארגונים שטרם התחילו לחשוב בצורה אסטרטגית על ההשלכות העסקיות של IFRS 17:

  1. צרו נקודת מבט חוצת-פונקציות - חברו בין הפונקציות שחשופות להשפעה ישירה - חשבונאיות, אקטואריות ו-IT, לפונקציות כמו תפעול, שיווק, הפצה, פיתוח מוצר ואסטרטגיה, זאת על מנת ליצור מבט הוליסטי על ההשפעות והאסטרטגיות הפוטנציאליות. ככל הנראה, ה-CFO או האקטואר הראשי יובילו את הפעילות הזאת, אבל המנכ"ל והדירקטוריון צריכים להיות מיודעים לגביה.
  1. הבינו את ההשלכות - העריכו איך ההשפעות העסקיות ישפיעו על מודלים תפעוליים ועסקיים, עכשיו ובעתיד. שקלו מה אתם עשויים לרצות לשנות כדי להגיב להשפעות הללו, ואיך הן יכולות לשמש אתכם ליצירת יתרון תחרותי.
  1. העריכו את ההשפעה על הדיווח המקומי, על ההון ועל יכולת חלוקת דיבידנדים - בחנו מגוון תרחישים פוטנציאליים תחת IFRS 17 וקחו בחשבון איך הם עשויים להשפיע על יחסי ההון שלכם. לאורך הזמן, העריכו מחדש את התרחישים הללו כך שישקפו מידע ופרשנויות חדשים, או שינויים בשוק שלכם.
  1. הצליבו את הבדיקה מול האסטרטגיה העתידית שלכם - הקדישו זמן להערכה מחדש של האסטרטגיות העסקיות והמודלים הנוכחיים והעתידיים שלכם, כדי להבטיח שהם מוצגים באור החיובי ביותר בעולם החדש של IFRS 17.
  1. דברו עם בעלי העניין שלכם - לאחר שהבנתם איך תקן דיווח כספי בינלאומי IFRS 17 ("חוזי ביטוח") ישפיע על האופן בו אתם מציגים את הפיננסים שלכם, הקדישו זמן לדבר עם בעלי העניין העיקריים - ראשית בעסק בשיחות פנימיות, ולאחר מכן עם משקיעים, רגולטורים, ברוקרים, מבטחי-משנה, רשתות סוכנים ועובדים - כדי לתאם ציפיות ולהבטיח שאתם מעבירים את הסיפור הנכון.

יש חברי הנהלה שרואים בתקן דיווח כספי בינלאומי IFRS 17 ("חוזי ביטוח") יוזמה טכנית בלבד שקשורה להנהלת חשבונות ואקטואריה. זהו אחד הסיכונים הגדולים הקשורים ל-IFRS 17, משום שאלו שלא יתכננו קדימה ויחשבו על השפעותיו עלולים למצוא את עצמם לא עומדים בתוכניות שלהם, ובנסיבות קיצוניות אף לא מסוגלים לעמוד בהתחייבויות לבעלי העניין, רגולטורים ואפילו לקוחות. אל תחכו ל-2021 - התחילו בהכנות לתקן דיווח כספי בינלאומי IFRS 17 ("חוזי ביטוח") כבר עכשיו.