16/05/2019

חברות שעוסקות בטכנולוגיות מידע בתחום הבריאות (Health IT, HIT) ממשיכות לעמוד במוקד עניין המשקיעים למרות החששות מתמחור יתר כללי בענף, כך עולה מסקר סקר שערכה KPMG יחד עם פירמת הייעוץ Leavitt Partners. הסקר, שנערך בקרב 175 מומחי השקעות, בחן מהם הגורמים שצפויים להשפיע על ההשקעות בתחום הבריאות ומדעי החיים בארה"ב בשנת 2019.

 

יותר משליש מהמשיבים לסקר (34%) ציינו את HIT כתת-הקטגוריה המעניינת ביותר להשקעות בתחום הבריאות, ואחריה ניהול מערכות בריאות (31%) ושירותי טיפול רפואי ביתי (23%). למרות האופטימיות הרבה בנוגע לתחום, 64% מהמשיבים מאמינים כי זהו שוק מוערך ביתר, אולם 40% צופים שבשנה הקרובה נראה עלייה בשווי החברות בענף, שהם גם צופים לו את הצמיחה המהירה ביותר מכל תתי-הקטגוריות בתחום הבריאות. התחום כולל, בין היתר, טכנולוגיות אנליטיקס, מובייל, טלרפואה, מכשור לביש ועוד.

 

תחומים שזוכים לביקוש בינוני מצד משקיעים כוללים מרכזי טיפול ברפואה ראשונית, מרכזי רפואה מתמחה ובתי רופאים. ההזדמנויות העיקריות באזורים אלה הן צמצום העלויות התפעוליות באמצעות קונסולידציה של ארגונים. התחומים שמעוררים עניין מועט בלבד בקרב משקיעים הם ארגוני בריאות מסורתיים כמו בתי חולים, חרף המאמצים שהם נוקטים בשנים האחרונות להתאים את עצמם לאקוסיסטם הטכנולוגי.

הגורמים נוספים שצפויים להשפיע על ההשקעות בתחום הבריאות ומדעי החיים בארה"ב בשנה הקרובה:

מיזוגים

הרכישה של חברת הביטוח Aetna בידי ענקית הפארם CVS עשויה לשמש תמריץ לסינרגיות דומות בענף. 72% ממשתתפי הסקר צופים שמיזוגים בין גופים מסורתיים בתחום הבריאות יגבירו את פעילות ההשקעה בשנת 2019. משתתפי הסקר צופים שמבטחים יבקשו למזג ארגוני בריאות על מנת לספק רפואה איכותית ולשפר את התחרותיות שלהם מול גופים מקבילים.

 

 

כניסת שחקנים מחוץ לתחום הבריאות תחולל שינויים דרמטיים

חברות עם פרופיל ציבורי גבוה כמו אמזון, ג'יי.פי מורגן וענקית ההשקעות Berkshire Hathaway פוזלות זה זמן לתחום הבריאות ומדעי החיים. 59% מהמשיבים אמרו כי לכניסת גורמים מסוג זה תהיה השפעה משמעותית על ההשקעות בתחום ב-2019. עם זאת, חשוב לשים כי גופים אלה בדרך כלל חודרים לתחום דרך השקעה בחברות סטרטאפ שמפתחות טכנולוגיות מהפכניות בפני עצמן.

 

 

קיימות ושינויים בהרגלי החיים

ממשלות מייחסות היום חשיבות רבה להגדרה של ארגון הבריאות העולמי לגורמים החברתיים, הכלכליים והסביבתיים המשפיעים על מצבו הבריאותי של אדם (SDOH). הגישה הזאת מתבטאת ביוזמות שונות ((“upstream interventions” שנועדו לצמצם פערים בבריאות. 64% ממשתתפי הסקר ענו כי ההסכמה הכללית בנוגע לחשיבותן של יוזמות Upstream לשיפור איכות החיים הכללית ישפיעו על ההשקעות בשנת 2019.

 

הטכנולוגיה כזרז לקונסיומריזם בתחום הבריאות

84%מהמשיבים אמרו כי הביקושים לכלים טכנולוגיים שישפרו את חווית המטופל ישפיעו על ההשקעות בתחום הבריאות ומדעי החיים. מטופלים מתייחסים היום יותר ויותר לתחום הבריאות מנקודת ראות של לקוח ולא של מטופל. הסיבה העיקרית לכך היא שהמטופלים חשופים היום ליותר מידע בתחום וכן למידע האישי שלהם במסגרת התיק הרפואי הממוחשב.

שיטות הטיפול המתקדמות מעצימות את "כוחו" של המטופל ומעודדות אותו לנקוט פעולות שיעזרו לו למנוע תחלואה ולאתר אותה בשלב מוקדם ככל האפשר. מציאות זו מגבירה את הלחץ על ספקי שירותים ומבטחים, הנוטים יותר להיענות לדרישות ולשים דגש על שירותיות. לאורך זמן, הצפי הוא כי הכלים שהטכנולוגיה מעמידה לרשות המטופל ישפיעו לא רק על חווית השירות אלא גם על תוצאות הטיפול.

תחומי ההשקעות המבוקשים ביותר, לפי משתתפי הסקר:

עומדים לרשותכם בכל עת,

 

מחלקת הבריאות,

KPMG סומך חייקין