17/11/2020

דו"ח ההשקעות הגלובלי לרבעון השלישי של 2020 מעלה תמונת מצב מעניינת: בעוד שמספר העסקאות בעולם ההון סיכון ירד זה הרבעון השישי ברציפות, רמת ההשקעות נשארה גבוהה כתוצאה מהבחירה של משקיעים להתמקד בחברות בוגרות. שלוש מגה-עסקאות - WM Motor בסין, SpaceX בארה"ב ו-Flipkart בהודו - בעלות כוללת של למעלה ממיליארד דולר כל אחת, עזרו להקפיץ את סך ההשקעות ולהציל את הרבעון השלישי של השנה.

למרות שגם באסיה וגם באירופה נרשמו עליות בגיוסי הון סיכון לעומת הרבעון הקודם, ארה"ב מובילה ברבעון השלישי של 2020 עם גיוסי הון בסך 37.8 מיליארד דולר. בארה"ב מגוון רחב של חברות בעלות מודל עסקי דיגיטלי ערכו סבבי גיוס גדולים – SpaceX (1.9 מיליארד דולר), Robinhood מעולם טכנולוגיות מזג האוויר (600 מיליון), זירת המסחר המקוונת Offerup (452 מיליון), חברת הגיימינג האינטרנטי Vindex (300 מיליון) והקמעונאית המקוונת Thrasio (260 מיליון).

בשוק האסייתי, אחרי שני רבעונים חלשים יחסית, השקעות הון סיכון ביבשת התאוששו הודות לחזרה לפעילות בסין. סין אחראית לשבע מתוך עשר העסקאות הגדולות ברבעון האחרון, כולל העסקה הגדולה ביותר ברבעון – גיוס בסך מיליארד וחצי דולר של מיזם המכוניות האוטונומיות WM Motor. גם איזורים אחרים של אסיה, בעיקר הודו, משכו עסקאות משמעותיות, ביניהן BYJU ההודית (500 מיליון דולר), Grab מסינגפור (200 מיליון) ו-Traveloka האינדונזית (250 מיליון).

הזירה האירופית לא מאטה אחרי השיא שקבעה ברבעון הקודם. גם ברבע השלישי הזירה האירופית הייתה חמה והמשיכה לראות השקעות מרשימות, בדגש על השקעות בתחומי הפינטק וטכנולוגיות הבריאות (Healthtech). השקעות תאגידים היו חזקות באירופה, ובמיוחד בבריטניה, שם נקבע שיא רבעוני חדש בהשקעה של קרן CVC. 

עוד עולה מהדו"ח שבמהלך הרבעון החולף ערכו מספר חברות טכנולוגיה הנפקות ראשוניות (IPO) מוצלחות. בספטמבר, Snowflake האמריקאית ופלטפורמת הגיימינג Unity Software גייסו 3.36 מיליארד ו-1.3 מיליארד בהתאמה, ופלטפורמת ה-DevOps הישראלית-אמריקאית, JFrog, גייסה 509 מיליון דולר. שלוש החברות נהנו מעליות ערים במניותיהן ביום הראשון שבו נסחרו – מחיר המניה של Snowflake הכפיל עצמו ביום אחד. היוניקורן האמריקאי Palantir Technologies ו-Asana בחרו בדרך של הנפקה ישירה לציבור, והפכו בכך לחברות הראשונות שעושות את זה מאז Slack בדצמבר 2019. מספר חדי-קרן נוספים הגישו מסמכים ל-IPO ברבעון האחרון, כולל Airbnb ו-Wish בארה"ב, ו-Ant Financial בבורסה לניירות ערוך בהונג קונג.

אלה המגמות העיקריות שניתן לצפות בעתיד:

  •  השקעות ההון-סיכון צפויות להשאר יציבות גם ברבעון האחרון של השנה, למרות החששות האפשריים של משקיעים מהבחירות לנשיאות ארה"ב ומהיתכנות ל"ברקזיט קשה" ביום האחרון של השנה
  • מגפת הקורונה צפויה להשאר גורם מרכזי לחששות מצד משקיעים ברבע האחרון של השנה. בזמן שהרבה מדינות ברחבי העולם מתמודדות עם הגל השני של הוירוס, המשקיעים ימשיכו להתמקד בחברות המציעות פתרונות דיגיטליים לצרכי העסק והלקוח. עולמות הפינטק וטכנולוגיות הבריאות צפויות להמשיך להיות איזורים חמים להשקעה, לצד פתרונות B2B וטכנולוגיות חינוכיות (Edtech)
  • הירידה בכמות העסקאות הקשורות בחברות הנמצאות בשלבים מוקדמים לחייהן צפויה להמשך, מה שעלול לרוקן את הכיסים של אותן חברות צעירות. סביר שזה יוביל לאיחודים, מיזוגים ושיתופי פעולה, במיוחד בסקטורים שנפגעו הכי קשה מהמשבר העולמי

 

למאמר המלא