03/09/2017

הרבעון השני של 2017 לא הביא בשורות מעודדות על התאוששות בשוק המיזוגים והרכישות, הן הגלובלי והן הישראלי, שנמצא במגמת ירידה עוד מהשנה הקודמת.

על פי דו"ח המיזוגים והרכישות של KPMG ל-Q2 2017, היקף עסקאות המיזוגים והרכישות שבהן היו מעורבות חברות ישראליות הסתכם ב-583 מיליון דולר – ירידה של 75.4% לעומת הרבעון המקביל ו-46.2% פחות מהרבעון הראשון של השנה. הסיבה העיקרית לירידות, על פי הדו"ח, היא הכמות הנמוכה של עסקאות בהיקף גדול. למעשה, שוויה של עסקת ה-M&A הגדולה ביותר ברבעון השני שבו מעורבת חברה ישראלית היה 150 מיליון דולר בלבד, בעוד שברבעון המקביל ב-2016 נרשמו 4 עסקאות בשווי גבוה מ-300 מיליון דולר.

עיקר העסקאות הבינלאומיות של חברות ישראליות היו עם חברות בארה"ב, כ-5 בסך הכל, כאשר הגדולה מכולן היתה רכישת קיסריה אלקטרוניקה רפואית (CME) על ידי ספקית הציוד הרפואי האמריקאית בקטון דיקינסון תמורת 150 מיליון דולר.

מחירי הסחורות נתנו זריקת עידוד למשקיעים

מצבו של שוק ה-M&A הישראלי משקף את המצב גם בזירה הגלובלית: היקף פעילות המיזוגים והרכישות הגלובלי ברבעון השני של השנה ירד ב-1.4% לעומת הרבעון המקביל אשתקד והסתכם ב-742.8 מיליארד דולר.

במבט חצי שנתי, לעומת זאת, התמונה מעט יותר מעודדת: 8,077 עסקאות בהיקף כולל של כ-1.5 טריליון דולר בששת החודשים הראשונים של 2017, שמשקפים עלייה של 8.4% לעומת המחצית הראשונה של השנה הקודמת.

הענף שהוביל את פעילות המיזוגים והרכישות הגלובלית במחצית הראשונה של 2017 היה אנרגיה, כרייה ותשתיות – בסך הכל 662 עסקאות בהיקף 267.9 מיליארד דולר, שמייצגות 18% מכלל העסקאות. המנוע העיקרי מאחורי צמיחת התחום הוא עליית מחירי הסחורות ברבעון הראשון של השנה, שהגביר את ביטחון המשקיעים. אחריו בתור נמצא הסקטור הצרכני, עם 894 עסקאות בהיקף כולל של 253.1 מיליארד דולר במחצית הראשונה של השנה. 4 מתוך 10 העסקאות הגדולות ביותר במחצית היו מענף הצרכנות, כולל העסקה הגדולה במחצית - רכישת 57.8% הנותרים של יצרנית הסיגריות האמריקאית ריינולדס אמריקן בידי בריטיש אמריקן טבקו תמורת 60.7 מיליארד דולר.

ענקיות ההשקעה רוצות את ההייטק הישראלי

בחזרה לישראל, נתוני הגיוסים בתעשיית ההייטק המקומית ממשיכים להיות נקודת האור של הדו"ח, מאחר שהם מספקים מבט לפוטנציאל העתידי של פעילות המיזוגים והרכישות: ברבעון השני של השנה 157 חברות הייטק ישראליות גייסו כ-1.2 מיליארד דולר. מדובר בעלייה של 19.1% לעומת הרבעון הקודם, אך בירידה של 26.4% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

לדברי אמיר שני, שותף בתחום ליווי עסקאות ב-KPMG סומך-חייקין, "בשבועות האחרונים פורסמו בתקשורת הישראלית מספר ידיעות על משאים ומתנים ועל השקעות של חברות בינלאומיות גדולות בחברות הייטק ישראליות. עצם העובדה שכמה מחברות ההשקעה הגדולות בעולם כמו גולדמן זאקס, בלקסטון ו-EMK קפיטל משקיעות בתעשיית ההייטק הישראלית היא עדות נוספת לצמיחה של מגזר הטכנולוגיה במדינה. ישראל מושכת היום, יותר מאי פעם, משקיעים זרים שמעוניינים להתרחב באמצעות חדשנות ומינוף של הידע הטכנולוגי הישראלי".

מלבד הגיוסים, נרשמו ברבעון האחרון גם כמה השקעות גדולות של חברות הון-סיכון בהייטק הישראלי, ואלה הבולטות שבהן:

  1. קרן הטכניון למחקר ופיתוח (TRDF) וקרן UGC (חברה לניהול קרנות מהונג קונג) הכריזו על הקמת קרן הון סיכון חדשה בהיקף ייעודי של 200 מיליון דולר. הקרן תתמקד בהשקעות בחברות מדע וטכנולוגיה הקשורות בעיקר לטכניון ולבוגריו.
  2. קרן ההון סיכון הישראלית קומרה קפיטל (Qumra Capital), המשקיעה בחברות סטרטאפ בשלבים מתקדמים, גייסה 115 מיליון דולר לקרן השנייה שלה.
  3. קרן ההון סיכון הישראלית YL Ventures גייסה 75 מיליון דולר לקרן השלישית שלה, שתתמקד בחברות ישראליות בשלבים מוקדמים ששואפות להיכנס לשוק האמריקאי.