01/11/2016

שוק המיזוגים והרכישות (M&A) העולמי נמצא בתקופה לא פשוטה: פעילות המיזוגים והרכישות העולמית ברבעון הראשון של 2016 הסתכמה ב-605.5 מיליארד דולר – ירידה של 22.9% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, ושל 56.4% לעומת הרבעון הקודם. בניגוד להאטה הכללית שנרשמה בעולם בתחום המיזוגים והרכישות ברבעון הראשון, דווקא בסין נרשמה עלייה.

גם בישראל הנתונים לא נראים מעודדים: הרבעון הראשון הסתיים עם פעילות מיזוגים ורכישות M&A בהיקף 656 מיליון דולר – ירידה של 81% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, מה שמעיד על האטה הן מבחינת שווי העסקה והן מבחינת מספר העסקות. היקף העסקה הממוצע לעסקאות בינלאומיות ירד מ-149 מיליון דולר ברבעון הקודם ל-136 מיליון דולר, והעסקאות המקומיות ירדו מ-43 מיליון דולר ל-31 מיליון דולר.

מגזר המוליכים למחצה הוביל את זירת המיזוגים והרכישות עם שתי עסקאות בהיקף כולל של 337 מיליון דולר. אחת מבין שתי העסקאות – רכישת ליבה סמיקונדקטור בידי סיסקו עבור 320 מיליון דולר היתה הרכישה הגדולה ברבעון. ליבה סמיקונדקטור, חברת שבבים צעירה שהוקמה לפני פחות משנתיים, פיתחה שבב תקשורת חכם המצוי בליבה של רשת התקשורת.

למקום השני הגיע מגזר התוכנה, עם 4 עסקאות בהיקף כולל של 225 מיליון דולר, כאשר אחת מהן היתה הרכישה של Replay Technologies בידי אינטל תמורת 175 מיליון דולר. ריפליי פיתחה מערכת מתקדמת לצילום אירועי ספורט שמפיקה מהצילומים סצינה תלת-מימדית שיכולה להציג הילוכים חוזרים מכל זווית צילום אפשרית.

במקביל, הגיוסים בהייטק לחלוטין לא מצטרפים למגמת ההאטה העולמית: במהלך הרבעון הראשון 173 חברות הייטק גייסו 1.09 מיליארד דולר - עלייה של 8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הגיוס הממוצע לחברה הסתכם ב-6.3 מיליון דולר, כ-4% יותר מהרבעון הקודם ועלייה של 2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

בשאר העולם, הרבעון הראשון של 2016 המשיך את מגמת הירידה. שווקי המניות הגדולים, ובהם לונדון, וול סטריט ושנחאי, ספגו הפסדים כבדים. 

קובי סימנה, מנכ"ל IVC, סבור כי נתוני הרבעון הראשון של השנה מעידים על יציבות. לדבריו, "למרות התחזיות השונות לגבי התעשייה הישראלית והדיווחים על האטה בגיוסי ההון של חברות הייטק בארה"ב, נפח העסקאות ברבעון הראשון, מספר העסקאות הרבעוני והתמהיל מבחינת גודל העסקאות מאוד דומים לממוצעים שנרשמו ב-2015, שנחשבה שנה מאוד מוצלחת".

סימנה צופה שהרבעונים הבאים יקבעו האם מגמת ההאטה שהחלה בארה"ב תגיע גם לישראל. יחד עם זאת, מאחר שהשוק הישראלי לא חווה בשנים האחרונות את אותן נקודות שיא שנרשמו בעמק הסיליקון או בסין, ייתכן שהוא פחות מועד לתנודתיות.

רואה חשבון עופר סלע, שותף טכנולוגיה ב-KPMG סומך-חייקין, מציין כי חלק ניכר מההשקעות בחברות הייטק שנמצאות בשלב הבשלות מגיע מקרנות השקעה פרטיות מוכוונות צמיחה, וכן מיזמים מבוססים שעשו אקזיטים ב-2014-2013 ועכשיו נכנסים למיזמים חדשים דרך גיוסים ממשקיעים מוכרים. סלע סבור שהתעשייה רחוקה מלהיות במשבר, גם אם צפויה התכווצות מסוימת בעתיד הקרוב.