אורון זאבי, KPMG סומך חייקין,

08/01/2022

אופציות לעובדים: המדריך לניצע* המתחיל - חלק א' 

* בהתאם למילון המקוון "מורפיקס", ניצע (בכתיב חסר ומנוקד: נִצָּע) הינו

 "מי שניתנה לו הצעה עסקית כלשהי, הצד המקבל הצעה עסקית". ובאנגלית: offeree.

ברכות! התקבלתם לעבודת החלומות בחד הקרן החדש בעיר! בנוסף לשכר הבסיס, התן ביס והבירות במטבחון, אתם תהנו מחבילת תגמול של 1,600 אופציות עם וסטינג כולל של 4 שנים; קליף בשנה הראשונה ואז הבשלה רבעונית, כך שהחל מהרבעון החמישי תהיו זכאים ל-1/12 מהאופציות שטרם הבשילו; תוספת המימוש נקבעה לפי ה-409A האחרון והיא עומדת על 1.1235813 דולר ארה"ב,; ובמקרה של אירוע M&A האופציות הלא בשלות תבוטלנה ללא תמורה, ולא תהיה לכם כל טענה כלפי החברה ו/או מנהליה ו/או מישהו אחר. יחד עם זאת, ומבלי לפגוע באמור לעיל, הבורד שומר לעצמו את הזכות לפעול אחרת בעניין זה ובהתאם לשיקול דעתו הבלעדי לאפשר אקסלרציה חלקית או מלאה.

רגע, מה? לא הבנו. מה? המכתב הוא באנגלית, יש לנו אנגלית ברמת שפת אם, אבל זה לא מרגיש אנגלית.. וגם התרגום לעברית לא מרגיש עברית. מה?

מבולבלים? אנחנו כאן בשביל לעשות לכם סדר בבלאגן על מנת שתבינו מעט יותר טוב מה זה אומר בכלל לקבל אופציות ואיך זה יתבטא (בשאיפה) בכיס שלכם.

חלק זה (volume 1) יוקדש למתן מידע בסיסי ראשוני, אך הכרחי, במה שקשור לעולם האופציות.

אז למה לי אופציות עכשיו?

כמובן שנתחיל מהרציונל: תגמול מבוסס מניות (ובסלנג המקומי: אופציות לעובדים) הינו ככלל אופן תגמול לעובדים בצורה שונה אשר אינה שכר מזומן; מטרת תגמול זה הינה לתמרץ את העובדים ולהשוות אתהאינטרסים של העובדים עם אלה של החברה. ולשם הפישוט: אם תעבדו טוב --> החברה תרוויח טוב  = אתם תרוויחו יותר בזכות האופציות שלכם.

בעולם טהור מדובר ב-win-win גם למעסיקים וגם לעובדים: המעסיקים לא מוציאים כסף "אמיתי" מהכיס ומסוגלים למשוך אליהם עובדים מוכשרים; העובדים, בנוסף לשכר "הרגיל" שהם מקבלים, יודעים שאם הם יתאמצו, "יקרעו" את עצמם ויבצעו את עבודתם בצורה הכי טובה שיש - הם יוכלו להנות מרווחים נוספים עתידיים באקזיט בשל אותן אופציות. נציין, כי בפועל זה לא תמיד המצב, אבל בכך נדון בפעם אחרת.

אופציות translate (מילון אופציות-עברי)

המקרה המתואר לעיל אינו מבוסס על סיפור אמיתי ספציפי, אבל הקשר למציאות בהחלט אינו מקרי. חשוב להכיר מספר מושגי וכללי בסיס בכל מה שקשור באופציות שקיבלתם או שאתם עתידים לקבל:

  • אופציה (option) ,כשמה כן היא, הינה הזכות (ולא החובה) לרכוש נכס מסוים. ובמקרה של אופציות לעובדים אותו נכס הינו המניות של החברה בה אתם עובדים. כלומר, אתם מקבלים את הזכות לרכוש מניה של החברה. ואולם, כדי לממש את אותה הזכות - יש לעמוד במספר תנאים המקובלים בשוק.
  • אופציות המוענקות לעובדים (לפחות ברובן המוחלט) כפופות למנגנון הבשלה (vesting) משפטי. זאת אומרת, שגם אם העניקו לכם היום 1,600 אופציות, אין לכם באמת את האפשרות לעשות איתן משהו. מדוע? כי הן עדיין לא "הבשילו" משפטית (אפשר להקביל את זה לפירות שעדיין לא ראויים למאכל ולכן אסור (לא ניתן) לקטוף אותם).  תנאי ההבשלה הרווח ביותר הוא "זמן" + "עבודה". כלומר, ככל שהזמן יחלוף וגם תמשיכו לעבוד בחברה - האופציות שלכם יבשילו.
  • "קליף" (cliff) הינו מנגנון רווח נוסף, לפיו המנה הראשונה של האופציות שיבשילו תגיע אליכם רק לאחר תקופה מסוימת (לרוב שנה). ונסביר: נניח שקיבלתם 1,600 אופציות אשר מבשילות על פני 4 שנים באופן רבעוני (כלומר כל 3 חודשים). לכאורה אחרי חצי שנה אמורות להיות לכם 200 אופציות (1,600 כפול 6 חודשים חלקי 48 חודשים), נכון? אז לא. עם ה"קליף" אחרי חצי שנה אין לכם כלום. למעשה, גם לא לאחר 11 חודשים ו-29 ימים. רק אחרי שתחלוף שנה שלמה ומלאה 40 אופציות יבשילו ב"מכה" אחת. ואז תתחיל ההבשלה הרבעונית האמיתית. כלומר, בדוגמא שלנו עובד שיעזוב את החברה לאחר 9 חודשים - לא תהיה באפשרותו לממש אופציות למניות כי אלה כאמור לא הבשילו.
  • בטח אמרו לכם מגיל קטן ש"אין מתנות חינם" (בדרך כלל). אז גם כאן: מעבר לכך שעליכם "לעבוד" כדי להרוויח את האופציות ולגרום להן להבשיל, גם אז, במרבית המקרים, לא תוכלו מיד לקבל את המניות הנכספות, אלא תצטרכו לשלם בעבורן. מנגנון זה נקרא "תוספת מימוש" (exercise price). כך, בגין כל אופציה שתוכלו ותרצו להמיר למניה - יהא עליכם להושיט את היד אל הכיס ולהעביר לחברה כסף מזומן (גם כאן יש אפשרויות לצורת "תשלום" שונה, אך גם זה לדיון נפרד). הסך הכולל של תוספת המימוש עשוי (עלול?) להגיע לסכום מאוד משמעותי, תלוי במדיניות של החברה שלכם, השלב בו הצטרפתם אליה, השווי שלה וכדומה.
  • "אקסלרציה" (acceleration) הינה מנגנון לפיו ההבשלה של האופציות שטרם הבשילו (כולן או חלקן) תואץ, וזאת בקרות אירוע מסוים. נמשיך את הדוגמא לעיל לשם ההמחשה: נניח שלאחר שלוש שנים בדיוק החברה נמצאת בהליכי רכישה ע"י תאגיד איקס. בנקודת זמן זו 75% מהאופציות הבשילו (סה"כ 1,200) ו-25% טרם (400 אופציות). לכאורה, אותן 400 אופציות "הולכות לפח", כי למרות העובדה שאירוע האקזיט אינו בשליטתכם ואתם מבחינתכם מוכנים להמשיך לעבוד עוד שנה ואפילו יותר, לפי תנאי העסקה תאגיד איקס רוכש את כל החברה, אך לא משלם עבור אופציות לא בשלות. טוב, לפחות 75% שהבשילו זה גם משהו.. אבל זה לא חייב להסתיים כאן. כתלות בתנאי ההעסקה שלכם, או לעתים בהתאם להחלטת החברה והבורד (board; הכוונה לדירקטוריון החברה) בסמוך למועד העסקה עצמה, ייתכן שהבשלת אותן 400 אופציות תואץ בשל אותה עסקה, כך שבסופו של יום יהיו בידיכם 1,600 אופציות בשלות. כעת כל שנותר לכם הוא לקוות שהעסקה תיחתם (signing) ותיסגר (closing).

הענקה בפועל

כל האמור לעיל (ועוד) יופיעו במכתב שתקבלו מהחברה ועליו תצטרכו לחתום. מכתב זה נקרא "מכתב הענקה" (grant letter) והוא כולל את כל התנאים המסחריים והמשפטיים הקשורים באופציות שמוענקות לכם. אתם תשימו לב (ככל שתקראו את המכתב, ואנו תמיד ממליצים לקרוא על מה חותמים) כי המכתב מפנה למסמך משפטי אחר שנקרא "תכנית האופציות". זו תכנית אשר קובעת את התנאים הכלליים של האופציות המוענקות לעובדים של החברה והיא אינה ניתנת לשינוי על ידכם או פתוחה למו"מ עמכם. יחד עם זאת, שתי נקודות שחשוב לזכור:

א.     כפי שיש לכם אפשרות לשאת ולתת על הסכם ההעסקה "הרגיל" שלכם, כולל כמה שכר תרוויחו, צבירת ימי חופש ועוד, כך גם אתם יכולים, באופן עקרוני, להתמקח על התנאים המסחריים של האופציות שתקבלו. כלומר: כמות, תוספת מימוש, תקופת הבשלה ועוד.

ב.     הכי חשוב לשים לב כי האופציות שלכם מוענקות במסלול "רווח הון" עם נאמן תחת סעיף 102 לפקודת מס הכנסה, דבר המאפשר לכם להנות בעתיד ממיסוי מוטב. למעשה זו הסיבה (בה"א הידיעה) לקבל אופציות ולא עוד שכר "רגיל", ועל כך נרחיב בחלק הבא. נבהיר ונדגיש גם, כי זה ה-market standard, וככל הנראה מעל 90% מהחברות בישראל (אף על פי שלא ביצענו מחקר השוואתי) מעניקות לעובדיהן אופציות תחת מסלול זה.

כמה זה עולה (משתלם) לנו?

בחלק זה ניסינו לפתוח לכם צוהר, באופן קריא וברור (כך אנו מקווים לפחות), לעולם האופציות. לסיום נגע קלות בשאלה שמאוד מעניינת את העובדים והיא מה התמהיל הנכון בין שכר לבין אופציות. או במילים אחרות: כמה אופציות עובדת צריכה לדרוש כנגד שכר נמוך יותר, או לחילופין על כמה אופציות לוותר לטובת שכר גבוה יותר. התשובה הפשוטה הינה שאין תשובה. הבחירה בין יותר אופציות או יותר כסף, ככל שמתאפשר לכם לבחור, תלויה במשתנים רבים ומגוונים, חלקם אינדיבידואליים לכל עובדת ועובד, ובין היתר: המצב האקונומי שלהם בעת החתימה/הענקה, שנאת (אהבת) סיכון, ה-life cycle של החברה, ועוד.

בחלק הבא אנו נעסוק בנושא הכי חשוב (לכם העובדים) ואשר לשמו התכנסנו וקיבלנו אופציות מלכתחילה: כסף. ואם להיות יותר מדויקים: המיסוי שיחול על האופציות וכיצד עליכם לוודא, במסגרת האפשר, שאתם זכאים לאותו מיסוי מוטב (והוא בהחלט מוטב, כפי שתראו). כל זאת ועוד, בחלק הבא של אופציות לעובדים: המדריך לניצע המתחיל.

 

אודות הכותב:

אורון זאבי הוא דירקטור בצוות מיסוי טכנולוגיה ב- KPMG סומך חייקין, ומייעץ לחברות טכנולוגיה, לרבות סטארטאפים ויזמים, בתחומי מיסוי מגוונים, ומרכז את תחום התגמול ההוני לעובדים.

  מייל ozeevi@kpmg.com

לינקדין   Oron Zeevi | LinkedIn