06/07/2016

משקיעי ההון-סיכון, כך נראה, עוזבים את לה-לה לנד אל עבר מחוזות הספקנות. על פי דו"ח Venture Pulse של KPMG וחברת מחקרי השוק CB Insights, הסקפטיות שאפיינה את תעשיית ההון-סיכון העולמית (VC) לקראת סוף 2015 נמשכת באופן ברור גם לתוך 2016. הסיבות העיקריות לספקנות המשקיעים היא הערכות יתר של שווי חברות סטרטאפ, מספר קטן במיוחד של הנפקות, חוסר ודאות מתמשך בשווקים וחששות כבדים בתחום המאקרו-כלכלי.

ברבעון הראשון של 2016 הושקעו 25.5 מיליארד דולר ב-1,829 עסקאות – רבעון שני ברצף של ירידה והנפח הנמוך ביותר של עסקאות מאז אמצע 2013. הירידה בנפח ההשקעות נרשמה בכל השווקים הגדולים. מאחר שהירידה החלה כבר ברבעון ה-4 של 2015, ניתן לומר שמדובר במגמה.

אסיה, שבה היקף המימון ב-Q1/16 צנח ב-34%, היתה המנוע העיקרי לירידה הגלובלית. באירופה ובצפון אמריקה דווקא נרשמה עלייה קלה בהיקף המימון, אך היא היתה מינימלית ביותר. כמו כן, נרשמה באזורים אלה ירידה במספר העסקאות, כאשר בצפון אמריקה המספר צנח מ-1,403 עסקאות ברבעון השני של 2015 ל-1,101 בלבד ברבעון הראשון של 2016.

"יש הרבה כסף שמחפש השקעות נכונות", הסביר בריאן יוז, שותף בכיר ב-KPMG ארה"ב. "אבל בגלל מצבה המדאיג של הכלכלה הגלובלית והתחזיות השליליות לגבי רוב חלקי העולם רוב המשקיעים היום הרבה יותר סלקטיביים. יותר ויותר משקיעי VC מחפשים היום ביצועים על פני פוטנציאל והזדמנויות".

ברבעון הראשון של 2016 בוצעו הרבה פחות עסקאות ענק טכנולוגיות (מעל ל-100 מיליון דולר) מאשר ברבעונים הקודמים – 37 עסקאות לעומת 40 ברבעון הקודם. אחד האינדיקטורים המרכזיים להיחלשות של השוק היא העובדה שנוצרו רק 13 "חדי הקרן" חדשים (חברות ששוויין מעל ל-1 מיליארד דולר) ברבעון הראשון של השנה – ירידה של יותר ממחצית לעומת Q4/15. שלושה חדי-קרן חדשים נולדו באסיה, אחד בצפון אמריקה ואחד באירופה. בין חדי הקרן החדשים של הרבעון הקודם ניתן למנות את חברת Skyscanner (מנוע חיפוש טיסות), Mercari (אפליקציית קניות יפנית וחד-הקרן הראשון שמגיע מארץ השמש העולה), Shopclues (חברת e-Commerce הודית).

"זו המציאות החדשה", אמר מנכ"ל CB Insights אננד סנוואל. "לסטרטאפים בכל השלבים קשה יותר להשיג מימון. קשה יותר לגייס סבבים גדולים של מימון וקשה יותר להגיע למעמד הנכסף של חד-קרן. לעומת השנים הקודמות, חשוב לציין שהיקף המימון ב-Q1/16 עדיין בריא בהחלט. יחד עם זאת, אנחנו עדיין בשלב שבו חברות סטרטאפ ומשקיעים מתפכחים מ'שכרון הכסף הקל והערכות השווי הגבוהות' שלקו בו בעבר".

"משקיעי VC הופכים ספקנים וזהירים יותר", אמר אריק שפיר, שותף ב-KPMG סומך-חייקין. "כדי שחברות יצליחו למשוך מימון, בייחוד בשלב הסיד, הן יצטרכו לגבש תוכנית עסקית חזקה יותר, שולי רווח חיוביים ולהצליח לתת תוקף להערכות השוריות של חברות".