07/11/2016

אחרי האופוריה של שנת 2015, מתחזקת מגמת הזהירות שמאפיינת את זירת ההון-סיכון העולמית (VC - Venture Capital) כבר ארבעה רבעונים, ולמעשה מבססת את מעמדה כנורמלי החדש של התחום. על פי דו"ח Venture Pulse של KPMG וחברת המחקר CB Insights, ברבעון השלישי של 2016 חלה ירידה של 14% בגיוסי ההון בקרב הסטארטאפים לעומת הרבעון הקודם, והם הסתכמו ב-24.1 מיליארד דולר שהושקעו ב-1,983 חברות. מעניין לראות שבעוד שמספר העסקאות באסיה ובצפון אמריקה ירד, באירופה הוא דווקא עלה. כמו כן, נמשכה הירידה במגה סיבובי-השקעה (גיוס הון של יותר מ-100 מיליון דולר פר עסקה).

סייבר-סקיוריטי (Cyber Security) היה התחום המועדף על משקיעי ה-VC (קרנות הון סיכון) ברבעון החולף, והם הזרימו אליו יותר מ-800 מיליון דולר. לדברי אריק שפיר, ראש תחום טכנולוגיה ב-KPMG ישראל. "המשקיעים מבינים שעברייני הסייבר ינצלו כל חולשה". מחברי הדו"ח צופים שבהמשך השנה נראה יותר השקעות בחברות סטארטאפ שעוסקות בשירותי בריאות, רכב ופינטק - כולם תחומים עתירי חדשנות.

על פי הדו"ח, זהירות המשקיעים אינה בהכרח סימן רע, אלא דווקא איתות חיובי לכך שהשוק נעשה יציב יותר. לדברי אננד סנוואל, מנכ"ל CB Insights, "רמות המימון שראינו בעבר היו גבוהות באופן לא רציונלי. הן היו לא בריאות ולא בנות-קיימא". בשל כך, המשקיעים כיום מעדיפים להשאיר את הכסף על המדף או להתמקד בעסקאות מוגנות יותר, בייחוד כל עוד בעולם כולו ממתינים לתוצאות הבחירות בארה"ב".

ההנפקה חוזרת לאופנה

החתירה ליציבות מתבטאת גם בעניין המחודש שגילו המשקיעים גילו ברבעון החולף בחברות שבחרו לצאת להנפקה ראשונה לציבור (IPO). למרות שמעט מאוד חברות טכנולוגיה הונפקו מתחילת השנה, כמה מההנפקות היו מוצלחות במיוחד - כמו זו של חברת Twilio ברבעון השני או Apptio ברבעון השלישי, והגבירו את הביטחון של המשקיעים בכך שזירת ההנפקות שבה להיפתח אחרי כמה רבעונים יבשים.

פחות חשוב להפוך לחד-קרן

ברבעון האחרון נולדו רק 8 חדי-קרן חדשים (חברות ששוויין למעלה ממיליארד דולר), לעומת 25 חברות חדשות שהצטרפו למועדון היוקרתי ברבעון המקביל ב-2015. נראה שחברות רבות שואפות היום להגיע להערכות שווי ראליסטיות יותר מאשר לכבוש מהר את סטטוס "חד הקרן" שהיה הגביע הקדוש של הסטארטאפים ב-2015, גם אם השווי הריאלי שלהן לא הצדיק אותו. משמעות הדבר היא שכיום שלחברות שמצליחות היום להפוך לחד קרן יש יותר סיכוי להצליח להחזיק בו לאורך זמן ולספק לתוצאות חזקות ביום האקזיט או ההנפקה. גם משקיעי ה-VC (קרנות הון סיכון), מצדם, פחות רודפים אחרי חדי-קרן ופועלים בצורה טקטית יותר.  

בדרך לנקודת מפנה

מחברי הדו"ח צופים כי ברבעון הבא, שבו הריביות בארה"ב צפויות לעלות ותוצאות הבחירות כבר יוודאו, שוק ה-VC (הון סיכון) יגיעו לנקודת מפנה חשובה. לנוכח רמת הנזילות הגבוהה והסנטימנט החיובי הגובר בקרב חברות ומשקיעים, הם צופים ריבאונד של תעשיית ה-VC (קרנות הון סיכון) - גם אם לא ברבעון הרביעי של 2016 אז ודאי בתחילת 2017.