03/11/2016

בלוקצ'יין (Blockchain), מציעה אלטרנטיבה למנגנוני התשלום המסורתיים ולמוסדות המנהלים אותם, מחברת ישירות בין מדינות, אנשים ועסקים ומאפשרת להעביר ולשמור כספים במערכת מוצפנת, וכל זה - ללא כל גוף מפקח מרכזי. טכנולוגיית "בלוקצ'יין" (Blockchain - שרשרת בלוקים) פותחת שער לעידן של דמוקרטיה ושיתוף פעולה במסחר הגלובלי ומאיימת לשנות את הסדר הכלכלי הקיים. יש האומרים אף שמדובר בפריצת הדרך הגדולה ביותר מאז הגיע האינטרנט.

בשנת 2015 העניין העולמי בטכנולוגיות בלוקצ'יין התגבר משמעותית: היקף השקעות ההון-סיכון בתחום גדל מ-298 מיליון דולר ב-2014 לכמעט 460 מיליון דולר. חשוב להדגיש שמדובר בתחום שלפני 5 שנים בכלל לא היה בתודעה של המשקיעים.

בנקים רבים שואלים את עצמם היום כיצד הבלוקצ'יין יוכל לעזור לאתגרים שעמם מתמודדת תעשיית הפיננסים, והאם הטכנולוגיה הזו תוכל בסופו של דבר לבצע מהפכה פיננסית. פה חשוב לבוא ולהבהיר - לטכנולוגיות הניהול המבוזר (distributed ledger technologies) שעליהן מבוסס גם מטבע הביטקוין (Bitcoin) המפורסם, אמנם יש פוטנציאל עצום עבור בנקים וחברות שפועלות בשוק ההון, אך עדיין ישנם מכשולים מסוימים ומגבלות רבות שלא פשוט להתגבר עליהם, לפני שניתן יהיה לממש את כל הפוטנציאל המלהיב.

במהלך 2015, בנקים גדולים כמו סיטיבנק ו-HSBC הכריזו על שיתופי פעולה עם חברות פינטק שנועדו להשתמש בבלוקצ'יין לקיצור זמני ביצוע עסקאות, הורדת עלויות העסקה, צמצום ההונאות וכן הלאה. גם IBM קידמה מיזם בלוקצ'יין בקוד פתוח יחד עם שותפים רבים כמו אינטל והבורסה של לונדון.

למרות כל זאת, ישנם אנליסטים הטוענים כי למשקיעים יש ציפיות מוגזמות מהבלוקצ'יין, שרבות מהן לא יתממשו. חשוב שהמשקיעים יבינו שכמו עם כל טכנולוגיה, דרוש זמן כדי לבדוק את היישומים ופתרונות הבלוקצ'יין השונים ולהתאים אותם לדרישות התעשייה, בייחוד כשמדובר בעבודה בקנה מידה גדול. הבלוקצ'יין הוא לא תרופת פלא שתפתור את כל הבעיות מחר.

כבר היום כמה בנקים אימצו את הבלוקצ'יין ככלי לתשלומים, אבל כשמדובר בפעולות מורכבות יותר כמו העברת נכסים, למשל, צריך עוד זמן כדי להכין את הטכנולוגיה ולהבין את כל ההשלכות שיש לצעד כזה. המשקיעים צריכים להיות פרגמטיים יותר ולדרבן את המהנדסים להגדיר את הבעיות שבלוקצ'יין יכול לפתור, למצוא את הפתרונות הטכנולוגיים הטובים והכדאיים ביותר, ולהתגבר על המגבלות הקיימות.

השילוב בין ארבעת האלמנטים הבאים הוא המפתח להצלחה:

  • קריפטוגרפיה
  • טכנולוגיית ניהול מבוזר
  • הרבה ניסיון והיכרות עם התעשייה הפיננסית והרגולציה הכרוכה בה
  • אנשי טכנולוגיה שיודעים לטפל בלקוחות בסביבת ה-IT הקיימת

אלטרנטיבות למודל העסקי של הבנקים

כל אחד מהאלמנטים הנ"ל מציב אתגרים לא פשוטים, בייחוד בכל הנוגע הטמעת פתרונות ניהול מבוזר בפעילות הליבה של הבנקים - כמו טכנולוגיות מסחר או תשלומים. למשל: פתרונות בלוקצ'יין שפותחו בעקבות דרישה של רגולטורים עדיין לא יכולים היום לעבוד על פלטפורמות גדולות. אין להם את המהירות, היכולת להימצא בכל מקום או את אמצעי הבקרה שהבנקים זקוקים להם ושהרגולטורים דורשים כדי לבצע פעולות יומיומיות. בנקים רבים עדיין עובדים עם מערכות IT ישנות, שקרוב לוודאי לא יצליחו לתמוך במיזמי בלוקצ'יין.

למרות כל האתגרים האלה, לבנקים יש סיבות רבות לעלות על גל טכנולוגיית הניהול המבוזר, אחת מהם היא הפוטנציאל לעשיית רווח בטווח הקצר מיצירת פרופיל דיגיטלי או דרכון פיננסי דיגיטלי.

הזמן להתנסות בבלוקצ'יין (Blockchain) - עכשיו

אנחנו ב-KPMG סבורים כי עכשיו זה הזמן להתנסות בטכנולוגיות האלה, אבל לא להטמיע אותן בכל רחבי הארגון. ההתנסות, בשלב זה, צריכה להיות סלקטיבית וממוקדת. חברות שעורכות בדיקות מקרה שימוש (use case testing) – למשל תהליכי עיבוד הלוואה או זיהוי דיגיטלי – ויכולות ללמוד מההתנסויות האלה, יידעו טוב יותר להשיג את הערך המירבי מהטכנולוגיות האלה.

חשוב שהמשקיעים ינקטו גישה מאוזנת בכל הקשור לאסטרטגיות השקעה בבלוקצ'יין. הפרוטוקולים והפתרונות של הבלוקצ'יין חייבים להתפתח עד לדרגה שבה הם יעמדו בדרישות האמינות, היעילות וסדר הגודל המצופה בתעשיית הבנקים. צריך להגיע למצב שבו כל החוליות בשרשרת האספקה של הבנקים יוכלו להטמיע יישומי בלוקצ'יין, מה שיצריך שיתוף פעולה רציני בין התעשייה, הרגולטורים והגורמים התומכים בפתרונות הפוטנציאליים.

משקיעים שחושבים להיכנס לתחום הבלוקצ'יין צריכים להתעלם מההייפ הנוכחי ולוודא שמאחורי כל פתרון טכנולוגי יש עבודה הנדסית מוקפדת, הבנה מלאה של המחסומים וחישוב מלא של העלויות והרווחים הקשורים לטכנולוגיה הזו.