21/02/2019

2018 תירשם כאחת השנים המוצלחות ביותר בתולדות תעשיית הפינטק העולמית. ההשקעות הגלובליות רשמו עלייה מטאורית של 120% והסתכמו ב-11.8 מיליארד דולר. שיאי ההשקעות הגיעו מכל הכיוונים - השקעות VC, קרנות הון תאגידיות, פעילויות מיזוגים ורכישה וקרנות השקעה פרטיות (PE). התחומים שרשמו עלייה יפה בהיקף ההשקעות היו רג-טק ואינשורטק והטכנולוגיות הלוהטות בתחום היו בינה מלאכותית (AI) ובלוקצ'יין.

"תעשיית הפינטק איתנה במיוחד, בין היתר בזכות הנוכחות הגבוהה של תאגידים גדולים", אומר אנטון רודנקלאו, שותף פינטק ב-KPMG גלובל. "קרנות ההון התאגידיות הכפילו את השקעות הפינטק שלהן ב-2018 ותאגידים גדולים רבים ביצעו רכישות של חברות פינטק".  

אחד המנועים העיקריים להיקף ההשקעות המרשים היה כמה מגה-סבבי השקעה גדולים במיוחד:

  1. אנט פייננשל, זרוע הפיננסים של עליבאבא, גייסה 14 מיליארד דולר
  2. בלאקסטון השקיעה 17 מיליארד דולר בחברת המידע הפיננסי Refinitiv
  3. סילבר לייק ו-P2 קפיטל פרטנרס רכשו את בלקהוק נטוורק האמריקאית תמורת 3.5 מיליארד דולר
  4. חברת וריפון, ספקית ציוד לקופות ממוחשבות ולנקודות מכירה, נמכרה לפרנסיסקו פרטנרס תמורת 3.4 מיליארד דולר
  5. פייפאל רכשה את חברת נקודות התשלום השוודית  iZettle תמורת 2.2 מיליארד דולר 

בנוסף לעסקאות הענק, במהלך 2018 חברות פינטק ברחבי העולם, בייחוד אלה שנמצאות בשלבי פעילות מאוחרים, יצרו שיתופי פעולה וביצעו בעצמן רכישות כדי להמשיך ולהתרחב. לדוגמה: חברת התשלומים הדנית Nets התמזגה עם Concardisin הגרמנית בעסקה של מיליארד דולרים. במקביל ביצעה Nets כמה עסקאות נוספות כמו רכישת חברת התשלומים הפולנית Dotpay/eCard.

המגמה הזו בלטה מאוד גם בקרב בנקים דיגיטליים, שבעבר התמקדו רק בשווקים מקומיים וב-2018 התחילו לעשות מהלכים חוצי-גבולות. המשקיעים הגדולים מגלים עניין רב בתוכניות הצמיחה של הבנקים האלה: כך למשל, ענקית הטכנולוגיה הסינית טנסנט השקיעה יחד עם חברת הביטוח Allianz 160 מיליון דולר בבנק הדיגיטלי הגרמני N26 על מנת לעזור לו לממש את יעדי הצמיחה הבינלאומית שהציב לעצמו. 

"היקפי העסקאות הגדולים, הצמיחה בפעילות מיזוגים ורכישות והפריסה הגיאוגרפית הרחבה של העסקאות מוכיחים עד כמה סקטור הפינטק התבגר ברמה העולמית", אומר איאן פולארי, ראש תחום פינטק ב-KPMG העולמית. "גם במקומות כמו גרמניה או ברזיל, סטרטאפים של פינטק מושכים השקעות גם לשלבי פעילות מאוחרים יותר, בעוד שחברות פינטק מובילות בארה"ב, בריטניה ואסיה כבר מבצעות בעצמן השקעות ורכישות כדי לפתח את המוצרים ולהגדיל את הפריסה הגיאוגרפית שלהן".

ענקיות הטכנולוגיה נכנסות לתמונה

ענקיות טכנולוגיה רבות כמו עליבאבא וגוגל עובדות כיום במרץ על הרחבת שירותי הענן שלהן. חלקן שואפות להציב תחרות ישירה למוסדות הפיננסיים, ואילו אחרות מתמקדות בפיתוח מוצרי ענן, AI ולמידת מכונה שיאפשרו לבנקים לפתח פתרונות פינטק משלהם. 

בישראל: סייבר ושוב סייבר

חברות הפינטק הישראליות התמקדו ב-2018 בעיקר בפתרונות סייבר-סקיוריטי עבור בנקים ומוסדות פיננסיים, כולל זיהוי משתמשים ומניעת הונאות. ראינו בישראל גם שיתופי פעולה בין תחומים שונים כמו חברות אינשורטק שעובדות עם חברות טכנולוגיית רכב על פיתוח מודלים עסקיים חדשים. בהיבט הרגולטורי, גם בישראל החליטו ליישר קו עם דירקטיבת PSD2 האירופית להסדרת סטנדרט API לבנקאות פתוחה, שצפוי להגדיל את פעילות תעשיית הפינטק לאחר שהבנקים יטמיעו את הסטנדרט בפעילותם. 

התנופה תימשך גם ב-2019

כל הנתונים מצביעים על כך שגם 2019 תהיה שנה מוצלחת עבור חברות הפינטק, למרות חוסר היציבות הגיאו-פוליטית והחשש ממלחמת סחר. הפריסה הגיאוגרפית המרשימה של חברות הפינטק, ההתחזקות של תחומים כמו רג-טק ואינשורטק, וכן ההבנה של המוסדות הפיננסיים הוותיקים שרכישה או שותפות עם חברות פינטק חייבת להיות חלק מאסטרטגיית הצמיחה שלהן – כל אלה משתלבים לכדי תמונה אופטימית ביותר.