18/12/2017

למרות הירידה במספר ההשקעות ובסכום ההשקעות הכולל בפינטק ב-Q3 2017, השוק צפוי להמשיך ולהתפתח במהירות, עם חברות רבות שיתרחבו לשירותים משלימים, קובע דוח KPMG Pulse of Fintech לתקופה זו. "ההשקעות של משקיעים גלובליים בפינטק מתבגרות, אפילו בזמן שהסטארט-אפים עצמם מתבגרים", אומר ג'ונתן לוונדר, יו"ר גלובלי, KPMG Enterprise. "במבט קדימה, המשקיעים צפויים להגביר את החיפושים אחרי חברות מניבות ערך, ולהפגין את יכולותיהם בהשגת תוצאות".

ברבעון הושקעו 8.2 מיליארד דולר ב-274 עסקאות פינטק, כשהסכום החציוני להשקעה נמצא בעלייה. שש מעשר העסקאות הגדולות ביותר נערכו בארה"ב בסכום כולל של 3.288 מיליארד דולר, אשר מהווים 40% משווי העסקאות הגלובלי ברבעון. לעשירייה הפותחת נכנסו, עם עסקה אחת פר מדינה, גם גרמניה (806 מיליון דולר, העסקה השנייה בגודלה ברבעון, אחרי עסקה בארה"ב), בריטניה (240), קנדה(238.9) וסין (220).

סכום ההשקעות הכולל ב-Q3 רשם ירידה צנועה, אחרי עלייה משמעותית ברבעון הקודם. הירידה מיוחסת לאופי המחזורי של סביבת ההשקעות, ולא צפויה להמשיך גם ברבעון הבא ובשנה הבאה. נרשמה ירידה בולטת בהשקעות אנג'לים וסיד, ועלייה זה רבעון רביעי ברציפות של השקעות קרנות הון סיכון.

 

עשר השקעות הפינטק הגדולות ב-Q3 2017 (במיליוני דולרים)

Intacct

850

ConCardis

806

CardConnect

750

Xactly

564

Merchants’ Choice Payments Solutions

470

Access Point Financial

350

Service Finance Company

304

Prodigy Finance

240

TIO Networks

238.9

Dianrong

220

 

הבנקאות הקמעונאית, על אף מורכבותה, ממשיכה להתפתח ולמשוך חברות פינטק. בנקים מסורתיים מתרחבים לבנקאות דיגיטלית: בנק לאומי השיק את פפר, קבוצת סנטנדר הספרדית השיקה את אופן-בנק, וסינגפור DBS בהודו השיקה את דיגיבנק. מהעבר השני, כמה חברות פינטק הוציאו רשיונות בנקאות, וכ-100 חברות בעולם מציעות שירותים מתחרים לבנקים – אם כי לא את כל שרשרת הערך של השירותים הבנקאיים. בעתיד צפויים מיזוגים בין שחקני נישה, כדי להגדיל את היקף השירותים ואת היכולת לשרוד ולהתחרות. רגולטורים מגבירים את ההתמקדות שלהם בבנקאות דיגיטלית, ומחפשים דרכים לעודד חדשנות ותחרות – הרגולטור הפיננסי באוסטרליה, למשל, בוחן רשיון בנקאות מוגבל שיקל על חברות פינטק לעשות עסקים.

ענקיות מסחר וטכנולוגיה כמו אמזון, גוגל, פייסבוק, עליבאבא, מיקרוסופט ואפל עלולות להוות סיכון גדול למודלים של בנקאות מסורתית – למשל, יותר מ-3 מיליארד דולרים ניתנו כהלוואה לעסקים קטנים באמצעות שירות Amazon Lending מאז הושק ב-2011. בעוד המיקוד של החברות הללו הוא בלקוחות באקוסיסטם שלהן, יש פוטנציאל לשירותים כאלו לצאת החוצה כמוצרי white label. אולם לבנקים וחברות שירותים פיננסיים יש הזדמנות למודרניזציה דווקא באמצעות שותפויות עם ענקיות טכנולוגיה, שישדרגו את טכנולוגיות הלגאסי הישנות שלהם ויעזרו להם להבין את הטכנולוגיות החדשות שמשחקות תפקיד משמעותי הולך וגדל בתעשייה הזאת, כגון AI, למידת מכונה ומחשוב ענן, שלא לדבר על שיפור קשרי הלקוחות באמצעות רשתות חברתיות ועוד. הבנקים צריכים גם לחשוב בצורה רחבה יותר על השירותים שהם מספקים ללקוחות.

טכנולוגיות הביטוח (insurtech) נחשבות לתופעה חדשה יחסית, בתחום הבנקאות ובתחומים אחרים של שירותים פיננסיים. "ברבעון הזה ראינו את ה-IPO הגדול הראשון של חברת אינשורטק", אומר מוריי רייסבק, ראש תחום פינטק במשותף KPMG International, על חברת הביטוח המקוונת הראשונה בסין, An Zhong, שגייסה 1.5 מיליארד דולר לפי שווי של 10 מיליארד דולר. "בין זה לבין המגה-עסקה ברבעון הקודם של סטארט-אפ האינשורטק הבריטי Gryphon (שגייס 180 מיליון ליש"ט), אין ספק שהמגזר קיבל רוח חדשה במפרשים. 2018 נראית מבטיחה לאינשורטק מנקודת מבט של השקעה".האינשורטק זכה בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה ל-179 השקעות בסך כולל של 1.53 מיליארד דולר, לעומת 203 עסקאות ב-1.79 מיליארד דולר בכל 2016. עד סוף השנה הוא צפוי לרשום שיא של השקעות.

הבלוקצ'יין, הטכנולוגיה מאחורי הביטקוין ושאר מטבעות דיגיטליים, ממשיך לעורר באזז, ופתרונות מבוססי בלוקצ'יין מוכנים לפעולה עשויים להגיע מוקדם מהצפוי. ממשלות רבות בעולם תומכות בפיתוח ויצירת מרכזים טכנולוגיים (hubs) של בלוקצ'יין. סינגפור מובילה, ופעילות מעניינת נרשמה באיחוד האמירויות ובקזחסטאן. לאחרונה חווינו שטפון של ICO, הנפקות אלטרנטיביות בעיקר של חברות מבוססות בלוקצ'יין, שהמשתתפים בהן מקבלים אסימון וירטואלי של החברה המנפיקה. סכומי הגיוס גדלו אקספוננציאלית מ-103 מיליון דולר באפריל ל-574 מיליון דולר ביולי. המספרים עוררו את הרגולטורים – בסין נאסרו ICO כליל, ומדינות אחרות הרחיבו את בדיקת התחום, כשכמה מהן צפויות לעצור את ה-ICO עד ללימוד הנושא, ההזדמנויות והסכנות, במטרה לספק מענה רגולטורי. מאידך, מספר מדינות וטריטוריות קטנות יותר, כמו מלטה, מאוריציוס, שווייץ וגיברלטר, שואפות להוביל בתחום ה-ICO.

מרכזים טכנולוגיים ייחודיים לפינטק התפתחו הודות לגידול במגוון הפעילויות הגלובליות של חברות בתחום. ארה"ב, בריטניה וישראל ממשיכות לשלוט, אולם מקומות נוספים פועלים להפוך למובילים בתת-מגזרים הייחודיים של הפינטק: יפן הופכת למובילה ב-RPA (אוטומציית תהליכים רובוטית), טייוואן מתפתחת למרכז בלוקצ'יין ומלזיה מגדירה את עצמה כמרכז טכנולוגי לחדשנות סייבר.

טרנדים גלובליים שצריך לשים לב אליהם: תעשיית הפינטק תמשיך לגדול ולהתרחב לתחומים נוספים ברבעונים הקרובים. בינה מלאכותית, אינשורטק, רגטק (טכנולוגיות רגולציה) ובלוקצ'יין יישארו תחומים חמים להשקעה. בנקאות פתוחה תזכה לתשומת לב גדלה בגלל היישום המתקרב של PSD2 באירופה, ודיונים על תוכניות דומות בשווקים אחרים. החשיבות של מרכזי טכנולוגיה לפינטק באסיה תלך ותגדל, במיוחד עבור תאגידים מסורתיים. לא יפתיע אותנו לראות חברות מצפון אמריקה משקיעות באזור במטרה להשיג נראות גדולה יותר, כמו גם גישה לחדשנות שמתפתחת שם.