אריק שפיר - שותף,

11/07/2019

על פי דו"ח Venture Pulse, ברבעון הראשון של 2019 השקעות ה-VC בעולם צנחו בכמעט 40%, כאשר מרבית ההשקעות ממשיכות לזרום לחברות בשלבים מאוחרים.

אחרי שנה של שבירת שיאים, גיוסי ההייטק ברחבי העולם פתחו את 2019 בצניחה תלולה. על פי דו"ח Venture Pulse של KPMG שבוחן את השקעות ההון-סיכון (VC) העולמי, היקף הגיוסים של חברות ההייטק צנח משיא של 71 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2018 ל-53 מיליארד דולר ברבעון הראשון. מספר העסקאות צנח לשפל שלא נראה כמעט שלוש שנים והסתכם ב-2,657 עסקאות. 

הסיבה העיקרית לירידה, על פי הדו"ח, היא צמצום ההשקעות בחברות הייטק סיניות. בעוד שבארצות הברית ובאירופה לא נרשם שינוי משמעותי בהיקף הגיוסים, ההשקעה בחברות סיניות צנחה מ-10.1 מיליארד דולר בסוף השנה הקודמת ל-5.8 ברבעון הראשון של 2019. הגיוסים הגדולים ביותר ברבעון האחרון היו 5 מיליארד דולר ש-The We Company (השם החדש של We Work) גייסו מסופט בנק הסיני, ו-4.5 מיליארד דולר ב-Grab Taxi מסינגפור.

 ניתוח KPMG זיהה ארבעה טרנדים מרכזיים ב-Q1/2019:

 נמשכת הפריחה של חברות הצמיחה

בהמשך לרבעונים הקודמים, גם ברבעון הראשון מרבית ההשקעות זרמו לחברות הייטק בשלבים מאוחרים, הרבה בשל אווירת חוסר הוודאות בכלכלה העולמית - למרות שבינואר השווקים בארה"ב חזרו לעלות, המשקיעים עדיין חוששים ממלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, מהברקזיט ומהיחלשות הכלכלה הסינית. מספר ההשקעות הראשוניות המשיך לרדת והסתכם ב-589 עסקאות בלבד. לדברי אריק שפיר, ראש תחום טכנולוגיה ב-KPMG סומך-חייקין, "הזרימה של ההשקעות לחברות בשלבים מאוחרים עשויה ליצור בעיות בטווח הארוך לסטרטאפים בשלבים מוקדמים ולהקשות על הצמיחה שלהם".

 שוק ההנפקות מתחזק

"אחרי תקופה ארוכה יחסית של רגיעה, ב-2018 סוף סוף הנפקה של כמה שחקניות גדולות", אומר יונתן לבנדר, ראש תחום אנטרפרייז ב-KPMG גלובל. "המגמה הזאת המשיכה ואפילו התעצמה בחודשים הראשונים של 2019, שבהם כמה חדי קרן הצהירו על כוונה להנפיק במהלך השנה. חלק גדול מהחברות האלה הגיעו לממדים שבהם כבר לא פשוט לגייס מקרנות פרטיות, גם בשוק של היום. ההנפקה המוצלחת של Lyft בשילוב המצב הטוב בשווקים רק יגבירו את המומנטום הזה". 

 מתקרבים לבלוקצ'יין, מתרחקים מהקריפטו

העניין שהמשקיעים מגלים היום בבלוקצ'יין קשור בעיקר לשלב הבא באבולוציה שלו – הפוטנציאל להטמיע אותו בכל ענף ותעשייה - והרבה פחות בגלל הקשר למטבעות קריפטו. לדברי ארון ג'וש, ראש תחום בלוקצ'יין ב-KPMG ארה"ב, "ב-12 החודשים האחרונים העניין של המשקיעים בכל מה שקשור למטבעות קריפטו ירד משמעותית. יחד עם זאת, המוטיבציה להשקיע בבלוקצ'יין רק גדלה בזכות הפוטנציאל לערער את המודלים העסקיים של תחומים כמו מסחר גלובלי, שרשרת אספקה, פיננסים, משכנתאות, אנרגיה וכן הלאה".

ב-2018 חברות שעוסקות בתחומים הקשורים לבלוקצ'יין גייסו יותר מ-5 מיליארד דולר ממשקיעי VC,לעומת 1 מיליארד דולר שנה קודם לכן. המשקיעים מחפשים היום חברות שמשתמשות בבלוקצ'יין כדי לפתח פתרונות שיכולים לספק ערך מסחרי אמיתי כמו Citizens’ Reserve שמפתחת פלטפורמת שרשרת אספקה שמבוססת על בלוקצ'יין.

ההשקעות בבלוקצ'יין צפויות להתנקז בשנים הקרובות לארבעה תחומים מרכזיים:

  • ֽ פתרונות לארגונים
  •  אינטרנט של הדברים (IOT)
  •  מועדוני לקוחות
  •  ניהול זהויות

רבעון חזק מאוד לסטרטאפים בישראל

ישראל ממשיכה להיות יעד לוהט להשקעות VC, בעיקר בתחום הסייבר. ברבעון האחרון ראינו מהלכים מרשימים גם בתחומים אחרים כמו המכירה של מלאנוקס לאנבידיה תמורת 6.7 מיליארד דולר, גיוס של 110 מיליון דולר על ידי חברת התוכנה דרייבנטס ו-50 מיליון דולר שגייסה חברת הקנאביס הרפואי סייקי מדיקל - המשותף לכולן הוא שהן מציגות פיתרון אמיתי.

על הכוונת: AI ופינטק

תחום הבינה המלאכותית (AI) צפוי להיות יעד השקעות לוהט בהמשך השנה. פוטנציאל השימוש והיישום ב-AI הוא אינסופי ממש והוא גם רלוונטי לכל תעשייה אפשרית – שירותים פיננסיים, שירותי בריאות, קמעונאות, ייצור והרשימה עוד ארוכה.

גם ורטיקל הפינטק צפוי להמשיך לצמוח, בייחוד לאור העובדה שלא מעט חברות פינטק מבוססות יחסית מתחילות להתרחב למדינות נוספות. כך למשל, לאור הרבעון המוצלח שרשמו הבנקים הדיגיטליים (Chime האמריקאי גייס 200 מיליון דולר והפך לחד קרן, ו-26N הגרמני גייס 300 מיליון דולר), כמה בנקאים אירופיים הכריזו ברבעון הראשון על כוונה להיכנס לשוק האמריקאי, ואפילו דווח כי בנק לאומי שוקל להביא את הבנק הדיגיטילי שלו פפר לארה"ב. בנוסף, קרוב לוודאי שבהמשך השנה נראה כמה מיזוגים בין חברות פינטק במטרה להגדיל את נתח השוק.