07/06/2017

חברות פיננסיות בעולם מוציאות עשרות מיליוני דולרים בשנה על ציות לדרישות הרגולטורים. למעשה, ההערכות הן שעלויות הציות בתעשיית הפיננסים בארה"ב הן כ-70 מיליארד דולר בשנה. בשנים האחרונות הסביבה הרגולטורית משתנה ומתפתחת ללא הפסקה, לכן לא פלא שפתרונות הרגולציה הטכנולוגית, RegTech, הופכים לסוג של מאסט בעולם הפיננסי. חברות ה-RegTech  מפתחות כלים טכנולוגיים חדשניים שמאפשרים אוטומציה של תהליכי הציות ומסייעים לארגונים לא רק בשיפורם והפחתת העלויות הכרוכות בהם, אלא גם בשיפור התיאום בין חלקי הארגון השונים ושיפור הגמישות האסטרטגית שלו.

הגופים הפיננסיים כבר התרגלו בשנים האחרונות לרעיון שעתיד התעשייה הוא בפינטק. עכשיו תפוח האדמה הלוהט הוא פתרונות RegTech תת-הקטגוריה הגיקית ביותר בעולם הפינטק, ללא ספק, אבל גם אחת הצומחות ביותר. מרבית פתרונות ה-RegTech מתבססים על בינה מלאכותית, ומשפרים את ההתמודדות של חברות עם תחומים רגולטוריים כמו התגוננות מפני הונאות וגניבת מידע, ניהול סיכונים, הכר את הלקוח (KYC), הלבנת כספים, מבחני לחץ ובדיקות נאותות. 

על מה מבוססים פתרונות ה-RegTech?

כאמור, הגופים הפיננסיים נדרשים כיום להוציא סכומים הולכים וגדלים על ציות לרגולטורים, שמצדם רק מגדילים ומחמירים את הדרישות. הציות עובר יותר ויותר למצב של "תגובה בזמן אמת" שנעזרת בביג דאטה כדי להתמודד עם הרגולציה וגם עם התחרות הגוברת ועם דרישות הצרכנים למענה מהיר ודינמי.

פתרונות ה-RegTech מעבירים את הארגונים מהסתמכות על ביג דאטה לעבודה עם "סמארט דאטה", שמבוססת על למידת מכונה (machine learning) ואלגוריתמים חכמים שיודעים לעשות סדר בנפחים העצומים של הדאטה שנצברת כל העת על ידי יצירת דפוסים ותבניות שמזהים במהירות רבה גורמי סיכון וחוזים כשלים לאפשריים בציות לרגולציה.

מה התועלת העסקית?

השחקנים הפיננסיים המתקדמים ביותר מכוונים היום ליצירת אקוסיסטם מלא (end to end) של ציות לרגולציה, שכולל סקירה מתמדת של הסביבה העסקית, ניטור ובדיקה רציפים של תהליכי הציות ודיווחים רגולטוריים.

בנוסף, הם עוברים לאוטומציה של התהליכים האלה ושל אמצעי הבקרה שלהם כדי להשיג יתרון אסטרטגי על פני המתחרים. היתרון האסטרטגי מתבטא בחוויית לקוח טובה יותר, פיתוח מוצרים חדשים, ציות בזמן-אמיתי, זמישות ארגונית (זריזות+גמישות).

בזכות ייעול ופישוט התהליכים וצמצום בכוח האדם, ההוצאות על ציות לרגולטורים מצטמצמות ב-60%-30%. בנוסף, הסנכרון בין טכנולוגיה לדרישות רגולטוריות מאפשר לארגונים אלה לטפל בבעיות ביעילות רבה יותר ולהגיב מהר יותר לצרכים המשתנים של הלקוחות ושל גורמי הפיקוח.  

אז איך ממנפים ביעילות את פתרונות ה-RegTech?

על מנת להפיק את מירב התועלת והערך המוסף שבכלי הרגולציה הטכנולוגית, מומלץ לחברות פיננסיות לנקוט בצעדים הבאים:

  1. ליזום דיאלוג עם הרגולטור כבר מתחילת הדרך ולהסביר לו כיצד הכלים החדשניים שהחברה מתכוונת להטמיע ישנו וישפרו את תהליכי הציות.
  2. לרכז ולמפות את הטכנולוגיות הקיימות כיום בארגון.
  3. להחליט איזה כלי Reg-Tech החברה מעוניינת להטמיע, ובהתאם לכך האם כדאי לרכוש אותם או ללכת לכיוון של שיתוף פעולה עם חברה חיצונית.
  4. כלי RegTech בנויים כך שאפשר להטמיע אותם בארגון יחסית בקלות ובמהירות. חשוב לנצל את היכולת הזאת כדי לזהות אזורים רגישים ומורכבים ולטפל בהם.

בסיכומו של דבר, הטמעה נכונה של כלי RegTech תסייע לארגונים לעשות פחות טעויות, להשיג שליטה רבה יותר על הפעילות, למנוע הונאות, לשפר את חוויית הלקוח ולצמצם הוצאות. כל אלה, יחד עם ניהול סיכונים בריא, ישמרו היטב על המוניטין של הארגון.