15/10/2018

אמנם נותרו 3 חודשים עד סוף השנה, אבל כבר אפשר לומר בביטחון מלא ש-2018 היתה שנה מצוינת לגיוסי חברות ההייטק בעולם. נכון לעכשיו, נראה שגם אם מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ומדינות נוספות מדאיגה מעט את המשקיעים, האופטימיות עדיין שולטת והיא גם צפויה להימשך עמוק לתוך 2019.

למרות שהיקף ההשקעות הכולל ברבעון השלישי של 2018 (52 מיליארד דולר על פני 3,045 עסקאות) היה נמוך מזה של הרבעון הקודם, הירידה לא הפתיעה איש מפני שתוצאות הרבעון השני (73 מיליארד דולר) קיבלו דחיפה חזקה בזכות Ant Financial שגייסה 14 מיליארד דולר. הרבעון השלישי של 2018 היה חזק מאוד, בהובלת גיוסים גדולים של חברות אסייתיות: Grab, המתחרה הסינגפורית של אובר, גייסה 2 מיליארד דולר; חברת כריית המטבעות הסינית Bitmain הסינית גייסה 1 מיליארד דולר וסטרטאפ המלונאות ההודי Oyo Rooms גייס גם כן 1 מיליארד דולר.

בחישוב מתחילת השנה גויסו כבר 183.3 מיליארד דולר ברחבי העולם, יותר מהסכום שגויס במהלך 2017 כולה (171 מיליארד דולר). השקעות ההון סיכון בעולם מתחילת השנה כבר עברו את הסכום המצטבר של 2017 בעיקר בזכות העלייה בהיקף העסקאותיחד עם זאת, ברבעון האחרון המשכנו לראות ירידה בנפח השקעות הסיד והאנג'לים, בייחוד באירופה ובאסיה".

ברוב העולם מוכנים לשיא של עשור

בחלוקה על פי אזורים, באסיה-פסיפיק נרשם מתחילת השנה שיא אדיר של השקעות הון סיכון. בארה"ב המצב דומה, ודוחף את יבשת אמריקה כולה לשיאים חדשים. גם אירופה, למרות הירידה בנפח העסקאות, צועדת בביטחה לעקיפת היקף הגיוסים של השנה שעברה.

מתעניינים בתחבורה

תחום התחבורה החכמה בערים המשיך לרכז עניין רב גם ברבעון השלישי של 2018. המגמה הבולטת היא התרחבות של חברות שיתוף נסיעות לתוך שירותי תחבורה נוספים, כמו ההשקעה של Uber ב-Lime, סטרטאפ לשיתוף קורקינטים ואופניים חשמליים. המגמה הזו התחילה בסין, שבה אפשר להשתמש באופניים של חברת הענק Ofo באמצעות האפליקציה Didi Chuxing. המשקיעים התעניינו מאוד גם בחברות הרכב האוטונומי, מגמה שלא צפויה להיעלם בקרוב. 

רבעון חזק גם בישראל

גם ישראל נהנתה מרבעון של גיוסים מוצלחים, כמו זה של חברת הבינה המלאכותית Sisense (80 מיליון דולר), Mantis Vision (55 מיליון דולר) שמפתחת טכנולוגיות צילום וחברת פתרונות התקשורת הארגוניים Monday.com (50 מיליון דולר).

 

אבטחת מידע ופינטק הם התחומים הלוהטים ביותר בישראל כיום מבחינת השקעות הון סיכון. למעשה, משקיעים זרים מהווים 70% מהמשקיעים בחברות פינטק ישראליות מתחילת השנה. גם תחום טכנולוגיות הבריאות, Healthtech, נמצא כיום על הכוונת של המשקיעים.

וגמה טובה לכך היא חברת Alpha Tau Medical המפתחת טכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן, שהשלימה ברבעון האחרון גיוס של 29 מיליון דולר.

התחזית: סיום שנה חזק אפילו יותר

20 חדי קרן ברחבי העולם הונפקו מתחילת 2018, הרבה יותר מהשנתיים הקודמות. רוב ההנפקות הביאו תוצאות טובות, כמו ההנפקה של חברת המכוניות החשמליות Nio מסין בבורסה של ניו יורק, של Xiaomi בבורסת הונג קונג וההנפקה של החברה לממכר כרטיסים ולאישורי הגעה לאירועים Eventbrite שמחיר המנייה שלה כבר עלה ב-60% מאז מחיר ההנפקה הראשונית. המגמה הזו מעלה את הפוטנציאל לראות כמה אקזיטים של חברות בפרופיל גבוה ככל שמתקרבים ל-2019. מומחים צופים כי נראה עלייה בהשקעות ההון סיכון גם ברבעון הרביעי של השנה, שצפויה להסתיים בשיא של היקף השקעות.