23/01/2017

אחרי כמה רבעונים חלשים, זירת המיזוגים והרכישות הישראלית נכנסה למחצית השנייה של 2016 בהילוך גבוה במיוחד. השווי הכולל של עסקאות מיזוג ורכישה שבהן היו מעורבות חברות ישראליות היה 1.551 מיליארד דולר - מדובר בזינוק של 27% לעומת הרבעון הקודם ועלייה של 7% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

השווי הממוצע של עסקאות בינלאומיות שבהן היו מעורבות חברות ישראליות אמנם ירד מ-152 מיליון דולר ברבעון השני של השנה ל-75 מיליון דולר, אולם השווי הממוצע של עסקאות מקומיות יותר מהכפיל את עצמו– מ-31 מיליון דולר בממוצע ברבעון המקביל ל-175 מיליון דולר ברבעון הנוכחי.

באופן לא מפתיע, ארה"ב מובילה את מספר עסקאות ה-M&A הבינלאומיות בשוק הישראלי, עם 6 עסקאות בשווי כולל של 313 מיליון דולר (עלייה של 46%), ובהן מכירת הסייבר הישראלית CloudLock לסיסקו תמורת 293 מיליון דולר. 

גם במבט עולמי, ברבעון השלישי של 2016 חל שיפור מסוים בפעילות המיזוגים והרכישות, שהסתכמה ב-814.4 מיליארד דולר - ירידה של 14.9% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, אך עלייה של 9% בהשוואה לרבעון הקודם.

תעשיית ההייטק הישראלי רשמה רבעון מוצלח במיוחד, שבו 142 חברות הייטק ישראליות גייסו 1.19 מיליארד דולר - הגיוס הרבעוני השני בהיקפו בעשר השנים האחרונות. גיוס ההון הממוצע לחברה עמד על 8.4 מיליון דולר - מדובר בירידה של 5% לעומת הרבעון הקודם אך עלייה של 31% לעומת הרבעון המקביל.

קובי סימנה, מנכ"ל IVC, מציין כי נרשמה ירידה בחלקן של חברות זרות בגיוס הון עבור חברות ההייטק הישראליות. הסיבה לכך, לדבריו, היא הירידה העולמית הכללית בהשקעות וגיוס הון עבור קרנות הון סיכון. ב-IVC  צופים שלמרות הירידה ברבעון האחרון, 2016 עדיין תירשם כשנת שיא בגיוס הון של חברות הייטק מקרנות הון סיכון.

עופר סלע, שותף בחטיבת הטכנולוגיה ב-KPMG ישראל, סבור כי לירידה במספר ההשקעות לא תהיה השפעה דרמטית על האקוסיסטם של תעשיית ההייטק הישראלית. סלע צופה כי מספר ההנפקות של חברות ישראליות בארה"ב יגדל בתחילת 2017, וכן תימשך העלייה בעסקאות האיכותיות.