23/07/2018

רבעון אדיר לגיוסי ההון של חברות ההייטק בעולם, שהגיעו לשיא של 68.9 מיליארד דולר ב-3,108 עסקאות. על פי דו"ח Venture Pulse של KPMG, הרבעון השני של 2018 היה החזק ביותר מתחילת העשור מבחינת השקעות הון-סיכון (VC) ושיקף עלייה חדה מהרבעון הקודם שבו גויסו 58 מיליארד דולר.

אחת הסיבות לזינוק שנרשם היא חמישה מגה-גיוסים שמשכו את השוק כולו למעלה. אנט פייננשל הסינית שהיא הזרוע הפיננסית של עליבאבא, גייסה 14 מיליארד דולר ממשקיעים פרטיים ועולמיים - הגיוס הגדול ביותר שביצע סטארט-אפ אי פעם ואחד מגיוסי ההון הפרטיים הגדולים בהיסטוריה. אחריה ברשימה מופיעים הגיוסים של יצרנית המכוניות החשמליות הסינית Weltmeister, אתר המכירות הקבוצתיות הסיני Pinduouo, יצרנית המכוניות החכמות מארה"ב Faraday Future וקבוצת מאנבאג הסינית שמכונה "האובר של המשאיות". כל אחת מהחברות האלה גייסה לפחות 1 מיליארד דולר.

זירת ה-IPO מתחממת

השווי החציוני של העסקאות מתחילת השנה ועד כה היה גבוה משמעותית בהשוואה לשנה הקודמת, והגיע ל-1.4 מיליון דולר לשלבי האנג'ל והסיד, 7 מיליון דולר להשקעות ארלי סטייג' ו-13.5 מיליון דולר להשקעות לייט-סטייג'. "גיוסי הלייט-סטייג' ממשיכים לצמוח בכל רחבי העולם מפני שחדי הקרן מגייסים סכומים גדולים כדי להתניע את המשך הצמיחה. ברבעון השני 10 גיוסי הון סיכון הסתכמו ב-27 מיליארד דולר, כמעט 40% מסך הגיוסים הגלובלי", אמר בריאן יוז, ראש תחום הון סיכון ב-KPMG. "בנוסף, הגל המיוחל של הנפקות ראשונות לציבור נמצא ממש מעבר לפינה. ראינו כבר במחצית הראשונה של השנה עלייה משמעותית בחברות שיוצאות להנפקה, כמו Docusign ו-Zuora בארה"ב, Adyen באירופה ופינג אן בסין. חברות שהנפיקו בארה"ב הפגינו ביצועים מרשימים, מה שקרוב לוודאי יעודד הנפקות נוספות ברבעונים הקרובים". 

אסיה שלטה בשוק ה-VC ברבעון האחרון עם השקעות בהיקף 35.9 מיליארד דולר. למעשה, 8 מתוך 10 הגיוסים הגדולים ברבעון היו של חברות סיניות. גם ארה"ב רשמה רבעון חזק במיוחד עם גיוסים בהיקף 27.3 מיליארד דולר (הגדול מביניהם היה של חברת Faraday Future שגייסה 2 מיליארד דולר).

התחום הלוהט ביותר בכל הגיאוגרפיות ברבעון האחרון היה בינה מלאכותית, לצד טכנולוגיות רכב, סייבר סקיוריטי, Agtech (טכנולוגיות חקלאיות) וביוטק.

ההשקעות של התאגידים הגדולים בחברות סטארט אפ נמצאות גם הן במגמת עלייה, וברבעון השני של 2018 מספר העסקאות רשם עליית שיא של 22%. "התאגידים מגדילים את חלקם בהשקעות ההייטק בכל חלקי העולם. הם הופכים לשחקן יותר ויותר משמעותי בשוק ה-VC הגלובלי מפני שהם שואפים כיום לייצר רמה גבוהה של חדשנות שתעזור להם להשיג יתרון תחרותי", אומר אריק שפיר, ראש תחום טכנולוגיה ב-KPMG סומך חייקין. עם זאת, הוא טוען כי "אף כי גיוסי ההון של חברות ההייטק היו מאוד חזקים מתחילת השנה, שאלה אחת עדיין נותרה פתוחה: הערכות השווי". לדבריו, קשה מאוד לבסס את חלק מהערכות השווי שאנחנו רואים בשוק על התוצאות הנוכחיות. "ההתמקדות היא בעיקר במה שהחברות האלה עשויות לנפק בעתיד. יש בהערכות האלה מידה רבה של ספקולציה וסיכון ועדיין לא ראינו אם הן אכן יוכיחו את עצמן". 

המגמה האופטימית צפויה להמשיך

מחברי הדו"ח צופים כי התנופה החזקה של השקעות ההון סיכון תימשך גם לתוך הרבעונים הבאים של השנה, בעיקר בזכות ההשפעה של רפורמות המס בארה"ב וכמות גדולה של dry powder (מזומנים פנויים לניצול הזדמנויות בשנים הקרובות). התחומים שצפויים לרכז את מרבית עניין המשקיעים הם כלי רכב אוטונומיים, טכנולוגיות בריאות, ביוטק ובלוקצ'יין.